dokuz8HABER olarak haftanın önemli gelişmelerini derledik. Fahiş zamları protesto ederek faturasını ödemeyen ve iki kez elektriği kesildikten sonra enerji hakkını kendi kendine sağlamaya karar veren Moda Sahnesi'nin elektrik sayacı söküldü.

Öte yandan Doğu Perinçek, mültecilerle ilgili açıklamaları nedeniyle Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ı hedef alan açıklamalar yaparken, Zafer Partisi'ne yönelik kapatma başvurusu yapıldı.

PERİNÇEK'TEN ÖZDAĞ ÇIKIŞI

Doğu Perinçek, sınırlardan Türkiye'ye kaçak giriş yapan sığınmacılara yönelik açıklamaları nedeniyle Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ı hedef aldı.

Perinçek, ''Buradan kendilerini ihtar ediyoruz. Bu işin başını çeken Ümit Özdağ'ı bir kez daha ihtar ediyoruz. O pusacak, biz onu pıstıracağız. Ortalıkta dolaşamayacak" ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş’ta ‘bağımsızlık için ilk adım yürüyüşü’ ve Gençlik Festivali coşkusu Beşiktaş’ta ‘bağımsızlık için ilk adım yürüyüşü’ ve Gençlik Festivali coşkusu

Özdağ da, sosyal medya hesabından Perinçek'e şu yanıtı verdi:

"Doğu bey, Recep Tayyip beyin mesajını bana iletmişsiniz. Postacılığınız için teşekkür ederim. Zafer Partisi’ni Türkiye’nin örtülü istilasına karşı mücadelesinden hiçbir tehdit geri adım attıramaz. Benzer bir tehdit dün HDP’li Ömer Öcalan’dan gelmişti. Şaşırdık mı? Hayır."

Öte yandan Zafer Partisi'ne ilişkin kapatma davası başvurusu yapıldı.

MODA SAHNESİ'NİN DİRENİŞİ SÜRÜYOR

Fahiş zamları protesto ederek faturasını ödemeyen ve iki kez elektriği kesildikten sonra enerji hakkını kendi kendine sağlamaya karar veren Moda Sahnesi'nin sayacı söküldü.

Hukuksuz şekilde işten atıldıkları için Ankara’da Başkent Elektrik Genel Müdürlüğü önünde direnen Enerji Sen üyesi EnerjiSA işçileri de, destek için Cuma günü Moda Sahnesi'ne dayanışma ziyaretinde bulundu.

İHRACAT GELİRLERİ İÇİN YENİ KARAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), yayımladığı ihracat genelgesi kapsamında ihracatçıların TCMB'ye yapacağı döviz satışında oran bugünden itibaren yüzde 40 olacak.

NEBATİ VE KAVCIOĞLU ABD'YE GİDİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 19-22 Nisan tarihlerinde Washington'da olacak. IMF, Dünya Bankası yarıyıl toplantıları ve G7 maliye bakanları ile merkez bankası başkanları toplantısı var. Nebati ile Kavcıoğlu'nun bu toplantıların yanı sıra ikili görüşmelerde de bulunacağı aktarıldı. Bir yatırımcı toplantısı için temasların sürdüğü de kaydedildi.

SPK'DA BAŞKAN DEĞİŞİMİ

Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) ilişkin atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; kurulun başkanlığına İbrahim Ömer Gönül, Başkan Vekilliğine Mutalip Ünal, üyeliğe ise Yusuf Sünbül getirildi.

YENİ SPOR YASASI MECLİS'TE

Meclis Genel Kurulu, yeni haftada iki önemli düzenleme için mesai yapacak. Yeni spor yasası teklifi ve ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi görüşülecek.

Spor Yasası teklifi ile spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılacak, spor anonim şirketi vasfı kazanacak. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri, önceki yıl brüt gelirlerinin en fazla yüzde 10'una kadar borçlanabilecek.

Kulüp başkanları ve yöneticiler, yaptıkları fazla borçlanmadan sorumlu tutulacak. Düzenleme, menajerlerin, transferde bonservis bedelinin yüzde 10'una kadar ücret alabilmesini de öngörüyor.

TORBA KANUN DA GÖRÜŞÜLECEK

Genel Kurul'da ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi de görüşülecek.

Teklife göre, 31 Mart 2022 tarihi itibariyle bilançolarında görülen dövizi Türk Lirası'na çeviren şirketlerin bu işlemden sağladığı kazançlar, kurumlar vergisinden istisna olacak. 

Teklif, vergi istisnasının 30 Haziran ve 30 Eylül 2022 tarihli bilançolara da geçerli olması için Cumhurbaşkanı'na yetki veriyor.

Bir başka önemli düzenleme ise Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanarak belediyelere teslim edilen raylı sistemlerle ilgili. Teklife göre 2019 öncesinde yapılarak teslim edilen raylı sistemlerin bakiye tutarları için belediyelerin vergi gelir paylarından kesinti yapılabilecek.

Cumhurbaşkanına verilen kesinti oranı belirleme yetkisine göre sınır yüzde 5'i geçemeyecek.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI 54. GÜNÜNDE

Rusya, Mariupol’daki Ukrayna askerlerinin teslim olmasını istedi. Teslim olmaları halinde askerlerin hayatlarının tehlikede olmayacağını belirten Moskova’nın verdiği süre dolmasına rağmen Ukrayna askerlerinin teslim olmadığı belirtiliyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü'nün verilerine göre; Polonya 2,7 milyon, Romanya 730 bin, Rusya 484 bin, Macaristan 450 bin, Moldova 421 bin ve Slovakya 332 bin Ukraynalı mülteciyi kabul etti. Toplam mülteci sayısı 4 milyon 836 bin 445 olarak açıklandı. 

Ayrıca Ukrayna'nın Lviv kenti Valisi Makysm Kozytskyi, Telegram hesabından yaptığı açıklamada Lviv bölgesinin 4 füzeyle vurulduğunu duyurdu.

Kozytsky, “Maalesef ölü ve yaralılar var. Şu an itibarıyla 6 ölü ve 8 yaralı olduğu biliniyor. Kurbanlar arasında bir çocuk da var” dedi.

ŞENYAŞAR AİLESİ'NİN ADALET NÖBETİ SÜRÜYOR

Şenyaşar Ailesi'nin 9 Mart 2021'de Şanlıurfa Adliyesi önünde başlattığı Adalet Nöbeti 406'ncı gününde devam edecek.