MİT operasyonuyla yakalanarak Türkiye’ye getirilen Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gözden kaçırmayın

“Geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmak zorundayız” “Geçmişle yüzleşmek ve hesaplaşmak zorundayız”

MİT operasyonuyla yakalanarak Türkiye’ye getirilen Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, 'tasarlayarak öldürme' suçundan tutuklandı.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilen Necip Hablemitoğlu suikastı şüphelilerinden Nuri Gökhan Bozkır, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ndeki işlemleri tamamlandıktan sonra sağlık kontrolünün ardından Ankara Adliyesine getirildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade veren Nuri Gökhan Bozkır, tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlikçe sorgulanan Bozkır, "örgüt üyeliği" ve "tasarlayarak öldürme" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NE OLMUŞTU?

Evrensel'de yer alan derlemeye göre Gülen cemaatinin devletteki yapılanmasına dair çalışmalarıyla tanınan ve hedef haline gelen tarihçi ve yazar Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de Ankara'daki evinin önünde düzenlenen silahlı saldırıda öldürülmüştü. Fetullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesiyle ilgili soruşturma, "FETÖ çatı iddianamesine" de girmişti. İddianamede, Hablemitoğlu suikastı soruşturmasının, cemaatçi polisler tarafından bilinçli olarak karartıldığı tespiti yapılmıştı. Hablemitoğlu'nun ölümünden önceki 6 ay boyunca izlendiği tespit edilmiş ve olay yerinde baz kayıtlarından, TSK'den ihraç edilen eski asker Nuri Gökhan Bozkır'ın şüpheli olduğu sonucuna varılmıştı.

INTERPOL HAKKINDA KIRMIZI BÜLTEN KARARI VERMİŞTİ

Cinayet şüphelisi olarak aranan Nuri Gökhan Bozkır'ın Ukrayna'da olduğu belirlenmişti. Bozkır, Interpol'ün kırmızı bülten düzenlemesinin arından 10 Temmuz 2019'da Kiev'de gözaltına alınmıştı. Bozkır, 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra Ukrayna mahkemesi tarafından elektronik kelepçeyle ev hapsine çıkarılmıştı. Ukrayna yasalarına göre ev hapsinin toplam süresi en fazla 6 ay olabileceği için Bozkır'ın, elektronik kelepçeyle ve Kiev dışına çıkış yasağı uygulanarak adli kontrole tabi tutulmasına hükmedilmişti.

UKRAYNA'YA İLTİCA TALEBİ 2020'DE REDDEDİLDİ

Türkiye'nin iadesini istediği Nuri Gökhan Bozkır'ın Ukrayna'ya iltica talebi, 8 Aralık 2020'de nihai olarak reddedilmişti. Ardından 16 Aralık'ta Ukrayna Başsavcılığı, Bozkır'ın Türkiye'ye iadesine karar vermiş ancak karar, Bozkır'ın avukatlarının temyize başvurması nedeniyle uygulanmamıştı. 2 Ağustos'taki temyiz duruşması ise Bozkır'ın hasta olduğu gerekçesiyle ertelenmişti. Bozkır'ın sonraki duruşmalara da gelmemesi üzerine mahkeme, 18 Ağustos'ta zorla getirme kararı vermişti. En son 14 Aralık'taki duruşma, Bozkır'ın gelmemesi nedeniyle 11 Ocak 2022'ye ertelenmişti.

Gelişmeler sonrası MİT, Nuri Gökhan Bozkır'ı 27 Ocak'ta Ukrayna'dan alıp Ankara'ya getirmişti