Guterres: Koronavirüs eşitsizlikleri derinleştiriyor

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgınının mevcut eşitsizlikleri derinleştirdiğini söyledi.Guterres, k...

TOPLUMSAL CİNSİYET 10.04.2020 - 10:27 10.04.2020 - 10:27 Dokuz8 Haber

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs salgınının mevcut eşitsizlikleri derinleştirdiğini söyledi.

Guterres, koronavirüs salgınının özellikle kadınlar ve kız çocukları için ekonomik etkisinin yıkıcı olduğunu ve toplumsal cinsiyet alanında son 25 yılda yaşanan kısıtlı ilerlemenin geri çevrilebileceği uyarısında bulundu.

KADINLARIN YÜZDE 60'I KAYITDIŞI EKONOMİDE ÇALIŞIYOR

BBC'nin haberine göre Dünya genelinde kadınların yüzde 60’ının kayıtdışı ekonomide çalıştığını ve daha az para kazandığını belirten Guterres, bu nedenle yoksullaşma risklerinin daha fazla olduğunu söyledi.

EV İÇİ ÜCRETSİZ EMEK ARTIYOR

Antonio Guterres, bir yandan çok sayıda kadının gelirinden olduğunu diğer yandan da kapanan okullar ve artan yaşlı bakımı ihtiyacı nedeniyle ev içi ücretsiz emeklerinin katlanarak büyüdüğünü söyledi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTIYOR

Evrensel'e konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformundan Gülsüm Kav, kadın cinayetlerindeki azalışı şöyle değerlendiriyor:“Biz de son aylarda bir azalma ihtimali tespit etmiştik bunu çok önemli bulmuştuk, ancak ‘kadın cinayetleri azaldı’ demek için henüz ihtimal niteliği taşıyordu bu veriler, uzun zaman izlememiz gerekiyordu. Elbette bu ihtimali gerçeğe dönüştürmek için ‘elimizden geleni yapalım, daha çok mücadele edelim’ çağrılarımızı sürdürüyorduk ancak salgın başladı ve bu azalma ihtimali karantina dönemi ile birlikte tersine dönmüş durumda. Şu anda maalesef ki artış riski var; nitekim artış olduğunu bize gelen başvurularda da, yapılan açıklamalarda da görüyoruz… İlk 3 ay verisi geçen yılın ilk 3 ayına göre azalma gösteriyordu ama asıl 11 Mart'tan sonra karantina döneminde ne olduğunu bilmiyoruz. Karantina sürecinin ilk 20 gününde 21 kadın cinayeti gerçekleşti. Bu tablonun bütün bu karantina dönemi boyunca nasıl seyredeceğinden endişeliyiz. Çünkü karantina diğer ülkelerde de Türkiye'de de şiddeti artırmış durumda bu da öngörülebilir bir durum, çünkü şiddetin en çok vuku bulduğu ortam evler… Ve biz evlere hapsolmuş durumdayız. Bütün olağanüstü haller kadına şiddeti artıyor. Bu vesileyle yaşamış olduğumuz olağanüstü halde tedbir, şiddetin en çok görüldüğü mekan olan evlerimizde kalmak… Dolayısıyla kadın cinayetlerinde evet bir azalma vardı ama bu azalmayı açıklayan yetkililer bu süreçte karantinadaki artış riskine karşı nasıl önlemler aldıklarını da açıklamak zorundalar. Çünkü karantina sürecinde artma riski var.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@