Günden Kalan | Demirtaş: Beni sınırın ötesine de atsanız kaçmam, hesap sormaya gelirim

HDP'nin eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın 142 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davanın duruşması, Ankara Sincan Cezaevi Kampüsünde görüldü....

GÜNDEM 16.07.2019 - 22:34 16.07.2019 - 22:34 Dokuz8 Haber

HDP'nin eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın 142 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davanın duruşması, Ankara Sincan Cezaevi Kampüsünde görüldü. Selahattin Demirtaş kendisi için “siyasi rehine” tanımını kullandı ve mahkemeye, “Beni burada tutmanızda hangi kamu yararı var” diye sordu. Demirtaş, "Beni Yunanistan sınırından öteye bıraksanız, kaçmam. Bizi buraya atanlardan hesap sormak için gelirim" dedi.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre nisan ayında işsizlik oranı yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. İşsiz sayısı 4 milyon 202 bin olarak açıklandı.Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR), TÜİK'in açıkladığı Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarıyla İŞKUR'un verilerini değerlendirdiği raporunu yayınladı. Rapora göre Türkiye'deki işsiz sayısı 6 milyon 693 bin kişiye ulaştı.Seçim döneminde Mamak'ın ilk devlet hastanesi olarak anlatılan ve 65 milyon liraya mal olan Mamak Devlet Hastanesi’nin yapımı “sağlıkta tasarruf tedbirleri” gerekçesiyle durduruldu.Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi Haziran’da aylık yüzde 2.97 azalırken, yıllık bazda ise Mayıs ayındaki yüzde 30.23 düzeyindeki artış, Haziran’da yüzde 26.26 düzeyine indi. Tarım ÜFE yılın ilk altı ayında yüzde 9.98 ve 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 21.33 arttı.Bütçe gelirlerinin geçen yıla oranla artmasına rağmen, bütçe açığı 2019 yılının ilk altı ayında 78,6 milyar lira gerçekleşti. Haziran ayındaki açık ise 12,1 oldu.CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu “Haziran 2019 Hak İhlali Raporu”nu açıkladı: ?231 yaşam hakkı ihlali yaşandı, ?35 gazeteci gözaltına alındı, ?5 gazeteci tutuklandı, ?Cezaevinde işkence ve kötü muamele kapsamında 18 ihlal yaşandı.Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın, emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifade veren Aydın, daha sonra serbest bırakıldı.Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak benzinde ise 11 kuruş olarak yansıyacak. Kalanı ÖTV'den düşülecek.ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımına ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye 100'den fazla savaş uçağı sipariş etti, ancak Rusya'dan S-400 aldığı için daha fazla satın alamayacak" dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@