TBMM Genel Kurulu’nda TBMM, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifleri ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, burada söz alarak, “Maalesef milletimizin demokratikleşme talebini, 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsü sonrası büyük yıkımlar, büyük felaketler sonrası ortaya çıkmış, yaratıcı yıkım diye tabir edebileceğimiz süreçte daha fazla demokrasiyi merkeze almamız gerekirken, maalesef kendi lehinize çevirerek sınırsız yetki ve sıfır denetim mantığı içinde bir düzen kurmaya kalktınız. Bugün 20 yıllık iktidarınızın neticesinde hukuk, demokrasi, kalkınma ile ufkunuzu icraatınız ortaya koyuyor.

Bugün çöken mekanizma içinde maalesef Büyük Millet Meclisi’nin burada yazmış olmasına rağmen kayıtsız ve şartsız millete ait olan milli egemenliğin üzerinde kayıt da vardır, beraberinde şart da vardır. Bugün Büyük Millet Meclisi’ni güçlendiriyoruz diyerek, hiçbir yapılan kanunda bireysel olarak milletvekillerinin usulü tamamlama işlevinin ötesinde bir etkisi yoktur. Beraberinde bu yargıda yaşadığımız çöküş ne hukuku öngörülebilirliğin, ne de bürokratik öngörülebilirliğin olmadığı, bırakınız kronik yatırım açığı olan bir ülkeyi yabancı sermayeyi yerleşik vatandaşımızın bile yatırım yapmaktan çekindiği bir ülke haline gelir. Biliyoruz. Siz inşaat mühendisi değil yıkım mühendisisiniz."

Ümit Özdağ Ankara’da oyunu kullandı Ümit Özdağ Ankara’da oyunu kullandı