Motorsporları dünyasının bir numarası Formula 1, ayrımcılıkla mücadelede önemli bir adım attı. Güvenlik aracının üreticisi Daimler-Benz ortaklığı ile yönetim, bu yıl güvenlik aracında yaptığı 'ren...

Motorsporları dünyasının bir numarası Formula 1, ayrımcılıkla mücadelede önemli bir adım attı. Güvenlik aracının üreticisi Daimler-Benz ortaklığı ile yönetim, bu yıl güvenlik aracında yaptığı 'renkli' değişiklikle farklılıklara yer verip ayrımcılığa hayır demeye hazırlanıyor.

Formula 1 sezonu koronavirüs salgını gecikmesinin ardından resmi olarak bu hafta sonu Avusturya'da açılıyor. Dünyanın en hızlı şoförlerinin en verimli araçları ile yarıştığı Formula 1'de yarın başlayacak antrenman seansları öncesi yönetim, yeni güvenlik aracını duyurdu. Bu yılki araç, özellikle 'Siyah Hayatlar Önemlidir' (Black Lives Matter) mücadelesiyle tüm dünyada hız kazanan ayrımcılıkla mücadele çerçevesinde yeniden tasarlandı. Formula 1'de güvenlik aracı, pistte bir kaza veya engel olduğu durumlarda ya da aşırı hava olaylarında güvenliği sağlamak ve araçların hızlarını düşürmelerine ve düzenli şekilde ilerlemelerine ön ayak olmak için yarış pistine giriyor. dokuz8HABER'in derlediği bilgilere göre, aracın üzerine yerleştirilen gökkuşağı simgesi 2020 yılı boyunca güvenlik araçlarının üzerinde olacak. Mercedes'in 25 yıldır tasarımını sabit tuttuğu güvenlik aracı, böylece ilk kez ayrımcılıkla mücadele için değişmiş oluyor. Gümüş renkli araç, WeRaceAsOne (Bir olarak yarışıyoruz) kampanyasını desteklemek için renklendirildi. Göz alıcı tasarım, F1 sporunun farklılıklara ve kaynaştırmaya bağlılığını vurgulamak için oluşturuldu. Bu bağlılık kapsamında, #WeRaceAsOne hashtag'i de tüm Formula 1 araçlarında ve Avusturya pistinde farklı noktalarda yer alacak. Daimler'in açıklamasına göre uluslararası literatürde yer alan gökkuşağı simgesi, toplulukları bir araya getirmeyi sembolize ettiği için kullanıldı. WeRaceAsOne'ın yanı sıra, güvenlik aracının üstünde Drive Safely (Güvenli kullanın) ifadesi de yer alacak.  

MERCEDES DE 'SİYAHLARA BÜRÜNMÜŞTÜ'

Öte yandan 6 kez şampiyon olan ve Formula 1'in ilk ve tek siyah pilotu Lewis Hamilton'un takımı Mercedes de geçen hafta gümüş renkte olan takım arabasını Black Lives Matter eylemlerine destek ve siyah mücadeleyi büyütmek amacıyla bu yıl siyah ağırlıklı tonda kullanacağını açıklamıştı. Hamilton, F1 sporunda siyahların az yer bulabilmesini de eleştirmiş, bu konuya "sessiz kalındığını" ifade etmişti. Hamilton bugün bu sözleriyle diğer sürücüleri hedef almadığı yönünde de yeni bir açıklama yaptı ve tüm sporu kastettiğini dile getirdi. Öte yandan, Mercedes pilotları Lewis Hamilton ve Valteri Bottas'ın bu yıl siyah mücadeleye destek amacıyla giyecekleri siyah tulumları da tanıtıldı.