Göktürkçe yazılı "gizemsiz" monolit bu kez Diyarbakır'da!

Türkiye'nin uzay programının tanıtımı için hazırlanan ve üzerinde Göktürkçe "Gökyüzüne bak, ayı gör" ifadesi yazılı monolit, bu kez Diyarbakır'ın Zerzevan Kalesi'ne dikildi.

BİLİM & UZAY 30.08.2021 - 14:59 30.08.2021 - 15:04

Milli Uzay Programı'nın sunumu öncesinde Göbeklitepe'ye yakın bir noktaya dikilen ve başına nöbetçi dikilen askerlerle ilginç bir görüntü oluşturan monolit, bu kez Diyarbakır'da görüldü. Üzerinde Göktürkçe "Gökyüzüne bak, ayı gör" ifadesinin yer aldığı metal blok, "2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği"nin tanıtımı için bu kez de Zerzevan Kalesi'ne dikildi. 

GÖZYÜZÜ GÖZLEM ETKİNLİĞİ

Diyarbakır'da 2-4 Eylül'de Zerzevan Kalesi'nde gerçekleştirilecek olan gözlem etkinliği süresince mono blokun kalede kalacağı öğrenildi. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) tarafından 22 yıldır Antalya'da düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği, bu yıl Diyarbakır'da yapılacak ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan 3 bin yıllık tarihi Zerzevan Kalesi etkinliğe ev sahipliği yapacak. Gözlem etkinliği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından destekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açılışına katılacağı etkinlikte, çocuklar da aileleriyle birlikte katılarak profesyonel astronomlar eşliğinde, dev teleskoplarla gökyüzünü inceleme fırsatı bulacak. Katılımcılar, dünyanın en iyi korunan Mithras Tapınağı'nda binlerce yıl önce gerçekleştirilen astronomi çalışmaları hakkında bilgi alacak. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST