CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, sağlık genelgesine dair, "Genelgelerle sağlık emekçilerinin anayasal hakları engellenemez" açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Göreve gelmeme/iş bırakma eylemleri” konulu genelgesine dair açıklama yaptı. Sağlık emekçilerinin temel haklarının yok sayılmasını “kabul edilemez” olarak değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kanunla düzenleme yapmayan AKP iktidarının vaatlerle sağlıkçıları kandıramayacağını şu sözlerle ifade etti:

"AMAÇ HAKLI EYLEMLERİ ENGELLEMEK"

Sağlık Bakanlığı tarafından; hak talepleri nedeniyle haklılıklarını tüm kamuoyuna duyurabilmek adına bugüne kadar Bakanlık tarafından ve iktidar tarafından, saray tarafından sesi duyulmayan sağlık emekçilerinin haklı eylemlerini durdurmak, haklı eylemlerini yasaklamak için bir genelge gönderildi.

"CEK-CAK İLE SAĞLIK EMEKÇİLERİNİ KANDIRAMAZSINIZ"

Bu genelgede diyor ki Sağlık Bakanı: Haklı taleplerinizi biliyoruz ve bu talepleri tekrar gündeme getirmek için sesinizi duyurmanıza gerek kalmamıştır! Bir yasal düzenleme geldi mi gelmedi. Sağlık çalışanlarının taleplerine bakanlıktan ya da saraydan yasal düzenlemeyle bir destek verildi mi verilmedi. Yapacağız, edeceğiz söylemleriyle sağlık emekçilerinin haklı talepleri görmezden gelinip susturulmaya çalışılıyor.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1154 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 10 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1154 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 10 kişi hayatını kaybetti

"ÖRGÜTLENME, DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ HAKTIR, ENGELLENEMEZ"

Bu genelgeyle örgütlenme hakkı ortadan kaldırılmak istenmekte, bu genelgeyle düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı engellenmek istenmekte, bu genelgeyle sağlık emekçilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları engellenmek istenmekte, bu genelgeyle anayasal hak ve özgürlükler sınırlandırılmaya çalışılmaktadır. Bunu Cumhuriyet Halk Partisi olarak kabul etmemiz mümkün değildir.

"ANAYASAL HAKLARI KULLANDIRMAMA GENELGESİ"

Sağlık emekçileri pandeminin en ağır koşullarında aylarca evlerine gitmeden pandemi mücadelesini en ön saflarında yer aldılar ve mücadele ettiler. İmza attığımız birçok uluslararası belgede de yer verilen grev ve sendikal haklar; şimdi haklarını isteyen sağlık emekçilerinin elinden alınmaya çalışılıyor. Bu şekilde bir genelgeyle sağlıkçıların anayasal haklarının, uluslararası düzeyde elde edilmiş kazanımlarını kullanmalarının önüne geçemezsiniz.

"CHP, HAKLI MÜCADELELERİNDE SAĞLIKÇILARIN YANINDA"

Bu genelgeyle Türk Ceza Kanununun 118. maddesinde düzenlenen sendikal faaliyetlerini, sendikal örgütlenme haklarını engellemeye ilişkin suç işlemektesiniz. Biz sizi uyarıyoruz! Sağlık emekçileri haklarını elde edinceye kadar, hak ettiklerini elde edinceye kadar yanlarında olmaya ve haklı mücadelelerine destek vermeye devam edeceğiz.