AKP'nin hazırladığı yasa teklifine göre gece 22.00 sabah 06.00 arası alkol satışı yapan iş yerine, 65 bin lira ile 320 bin lira arasında değişen para cezası kesilecek.AKP milletvekilleri gec...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Belediye Başkanlarımız Saray'ın memuru değil" CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, "Belediye Başkanlarımız Saray'ın memuru değil"

AKP'nin hazırladığı yasa teklifine göre gece 22.00 sabah 06.00 arası alkol satışı yapan iş yerine, 65 bin lira ile 320 bin lira arasında değişen para cezası kesilecek.

AKP milletvekilleri gece alkol satışı, etil alkol ve kaçak tütün satışına ilişkin ağır cezalar öngören bir yasa teklifi hazırladı.Sözcü’den Erdoğan Süzer‘in haberine göre AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un öncülüğünde AKP milletvekilleri tarafından yasa teklifine göre, akşam 10, sabah 6 arasında alkollü içki satışı yapan bakkal, market, bayi ve benzeri iş yerlerine 65 bin lira ila 320 bin lira arasında değişen tutarlarda para cezası kesilecek.Hala bu yasağı çiğneyen iş yerlerine 20 bin lira ila 120 bin lira arasında ceza kesilmesi öngörülmekle birlikte cezalar genellikle 20 bin ila 40 bin aralığında gerçekleşiyor.

5 YILDA 3 KEZ İŞLEYENİN RUHSATI İPTAL EDİLECEK

Teklife göre ayrıca bu yasağı 5 yıl içerisinde 3 kez işleyen iş yerlerinin tüm perakende alkollü içki ve açık alkollü içki satış ruhsatları iptal edilecek. Satış belgesi iptal edilen iş yerlerine 2 yıl boyunca yeni belge de verilmeyecek.

ETİL ALKOLE 100 BİN LİRA CEZA

Düzenlemeye göre, rakı ve viski gibi içkilerin yapımında kullanılan etil alkolü satışa sunan ya da satan işletmelere 20 bin liradan 100 bin liraya kadar değişen tutarlarda idari para cezası kesilecek. Aynı şekilde kaçak tütün satanlar da cezalandırılacak.