Birleşmiş Milletler, İsrail ile Gazze arasında Mısır’ın arabuluculuğu ile sağlanan ateşkesi memnuniyetle karşıladıklarını açıklarken İslami Cihad Hareketi, “İsrail kabul ettiği şartlarımızı yerine getirmezse ateşkes anlaşmasını yok sayacağız” dedi.

İslami Cihad Hareketi'nin Sözcüsü Davud Şihab, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, "Mısır'ın arabuluculuğuyla bu gece 23.30'da uygulamaya girecek ateşkes üzerinde anlaşma sağlandı" dedi. İsrail Başbakanlık Ofisi de yaptığı açıklama ile varılan ateşkesi doğruladı.

Eylemleri Tahran'da takip eden gazeteci yazdı: İran’dan geliyorum Eylemleri Tahran'da takip eden gazeteci yazdı: İran’dan geliyorum

İslami Cihad Sözcüsü Şihab, Mısır yönetiminin İsrail hapishanelerinde açlık grevindeki Halil Avavde ve 1 Ağustos'ta gözaltına alınan İslami Cihad yöneticisi Bessam Saadi'nin serbest bırakılması üzerinde çalışacağı sözü vermesi üzerine ateşkes sağlandığını aktardı.

Hareketin Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale de bugün sabah saatlerinde bir basın toplantısı düzenleyerek "İsrail'in kabul ettiği şartları yerine getirmemesi halinde ateşkes anlaşmasını yok sayacaklarını ve savaşa yeniden başlayacaklarını" açıkladı.

Açlık grevindeki Avavde durumuyla ilgili de bilgi paylaşan en-Nehhale, Avavide'nin bugün doğrudan hastaneye çıkacağını, daha sonra da evine gideceğini söyledi. Genel Sekreter ayrıca Mısır'ın Saadi'nin en kısa sürede serbest bırakılmasını takip edeceği yönünde net yazılı söz aldıklarını belirtti.

BM: ATEŞKESİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözcülüğünden Gazze'ye ilişkin yapılan açıklamada da BM'nin Gazze ve İsrail arasında ilan edilen ateşkesi memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

Gazze'deki hava saldırıları ve İsrail'e atılan roketler nedeniyle aralarında çocukların da bulunduğu can kaybı ve yaralanmalardan derin üzüntü duyduğunu kaydeden BM Genel Sekreteri, şiddet mağdurlarına ve yakınlarına en derin taziyelerin iletildiğini belirterek bölgedeki düşmanlıkların insani bir acil duruma neden olduğuna dikkat çekti.

Gazze'ye geçişlerin kapatıldığı ve elektrik kesintilerinin temel tesisleri etkilediğine işaret edilen açıklamada, yüzlerce bina ve evin yıkıldığı veya hasar gördüğü, binlerce Filistinlinin evsiz kaldığı ifade edildi.

Antonio Guterres ayrıca tüm tarafları ateşkese uymaya çağırarak, "Yalnızca müzakere edilmiş, sürdürülebilir bir siyasi çözüm, bu yıkıcı şiddet döngülerini kesin olarak sona erdirecek ve hem Filistinliler hem de İsrailliler için barışçıl bir geleceğe yol açacaktır" dedi.

CAN KAYBI 44’E YÜKSELDİ

Öte yandan, Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 5 Ağustos'tan bu yana düzenlenen saldırılarda 15'i çocuk, dördü kadın olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısının 44'e ulaştı.

Yaralı sayısının 360'a yükseldiği belirtilen açıklamada, yaralıların sağlık durumuna ilişkin detaylı bilgi verilmedi.