Kabil Havalimanı’ndaki patlama sırasında tahliye edilmeyi bekleyen gazeteci Mariam, saldırının ardından Taliban üyelerinin de üzerlerine ateş açtığını anlattı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında dün akşam saatlerinde 2 ayrı patlama meydana geldi. IŞİD’in üstlendiği belirtilen patlamalarda şimdiye kadar aralarında ABD askerleri ve Taliban üyelerinin de bulunduğu en az 90 kişi hayatını kaybetti. Patlama sırasında tahliye için havaalanında bekleyen gazeteci Mariam, ses kaydıyla Mezopotamya Ajansı'na (MA) yaşananları anlattı.  

Gözden kaçırmayın

Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında 231 çocuk hayatını kaybetti Ukrayna'da Rus ordusunun saldırılarında 231 çocuk hayatını kaybetti

‘HER GÜN TEKRAR EDEN BİR CAN PAZARI’

Yaşananları titrek ve tedirgin bir ses tonuyla anlatan Mariam, "Açıkçası olan biteni anlatacak kadar iyi değilim. Dün tanık olduğum şey aslında bizim için her gün tekrar eden bir panik hali. Bir can pazarı.”

‘BİZİ HER GÜN ÖLDÜRÜYORLAR’

“Bizi her gün öldürüyorlar. Aynı ideolojiye ait başka başka insanlar, her gün geliyorlar ve bizi katlediyorlar. Ne yaparsak yapalım öldürülüyoruz" dedi.

‘TALİBAN HEPİMİZE ATEŞ AÇTI’

 Havaalanında insan çığlıkları olduğunu belirten Mariam, devamla şunları söyledi:

"4 yaşındaki yeğenim elimi tutuyordu, ağlıyordu. Hemen yanımızda elinde kurşunla vurulmuş bebeği olan bir baba vardı. Bombaların ardından Taliban hepimize ateş etmeye başladı. Sonrasını hatırlamıyorum. Şu an daha fazla konuşacak gücüm yok."

NE OLMUŞTU?

Tahliye çalışmalarının sürdüğü Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na yakın bölgede dün iki ayrı patlama meydana gelmişti.

IŞİD’in üstlendiği saldırıları çok sayıda ülke kınamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden ise saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada ‘intikam’ sözü vererek, hesabını ödeteceklerini duyurdu. Biden, "Saldırı IŞİD/Horasan olarak bilinen grup tarafından yapılmıştır" ifadesini kullanmıştı.