Gazeteci Nurcan Yalçın’a yapmış olduğu haberler gerekçesi ile  "örgüte yardım etmekten" 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.  

Gazeteci Nurcan Yalçın, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasakları öncesi kurulan barikatlarla ilgili yaptığı ve 2015'te yayınladığı haberin, 1 yıl sonra bir PKK'linin üzerinden çıkması ve haberde kullandığı dil nedeniyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haber nedeniyle "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten" yargılanan Yalçın, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına katılmazken, avukatı Resul Temur duruşmada hazır bulundu.

'HABER 2016 YILINDA YAYINLANDI'

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre; İddia makamının ceza istemiyle tekrarladığı mütalaasına karşı savunma yapan Yalçın'ın avukatı Resul Temur, müvekkilin gazeteci olduğunu, bunun emniyet tarafından da sunulan belgelerden anlaşıldığını ve bu konuda tartışmaya yer olmadığını söyledi. Dijital materyallerde çıkan görüntülerin ve fotoğrafların yayınlandığını kaydeden Temur, yayınlanmış halini de mahkemeye sunduklarını ifade etti. Temur, “2015 yılında haber yayınlanıyor. 2016 yılında örgüt mensubunun üzerinden çıkıyor. Dolaşıma sokulan bir haberdir, bu da bu görüntüleri müvekkilimin vermediğini gösteriyor.  Müvekkilim kadın haber ajansında çalışıyordu. Ajansın haber politikası gereği, kadın odaklı habercilik yapılıyor, buna uygun bir dil kullanılıyordu. Başka türlü haber yapması mümkün değildir. Müvekkilim de zaten hiçbir şekilde kapalı alana girmediklerini, dışarıdan çekim yapıp fotoğraf çektiğini söyledi. Ayrıca müvekkilimin çektiği görüntü ve fotoğrafların benzeri diğer tüm ulusal medyalarda ve başka gazeteciler tarafından da yayınlandı. Polisin tutanakları, mütalaa ve dava da bunun üzerine kurulmuş. Dosyada asıl delil olarak bu video bulunmadığı için biz bu tutanakların doğru mu yanlış mı olduğunu bilmiyoruz" dedi.

Mahsa Amini'nin hastaneye kaldırıldığını duyuran gazeteci tutuklandı Mahsa Amini'nin hastaneye kaldırıldığını duyuran gazeteci tutuklandı

Açıkladığı nedenlerle müvekkilinin üzerine atılı suçu işlemediğini belirten Temur, müvekkilinin beraatini istedi.

Mahkeme, Yalçın’a “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasından 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.