Mersin Büyükşehir’den depremzede öğrencilere YKS başvurusunda rehberlik desteği Mersin Büyükşehir’den depremzede öğrencilere YKS başvurusunda rehberlik desteği

83 yaşında hayatını kaybeden gazeteci Güngör Mengi, bugün İzmir’de düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Alsancak Hocazade Camiinde düzenlenen törene; CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu, Eski Devlet Bakanı Yaşar Okuyan, tiyatrocu Oya Başar’ın yanı sıra Güngör Mengi’nin eşi Ruhat Mengi, ailesi, yakınları, meslektaşları ve sevenleri katıldı.

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi de çelenk gönderdi.

CHP Medya ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan, Mengi için; “Türk medyasının, entelektüel dünyasının çok önemli bir ismi… Yitirmiş olmanın büyük üzüntüsünü yaşıyoruz. Ama bıraktıklarıyla, yol göstericiliği ile yaşamaya devam edecek. Bu acılı günlerde insanlar çok fazla dayanamıyorlar, hayata tutunamıyorlar. Sorun, geride bıraktıklarımıza tutunarak; anılarımıza ve ürettiklerimize tutunarak gelecek kuşaklar için örnek olmaya devam ederek, yolculuğumuzu sürdürmek. Allah rahmet eylesin diyorum” dedi.

Mengi’nin cenazesi, İzmir’de kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmek üzere İstanbul’a götürüldü.

Gazeteci Güngör Mengi, 1959 yılında “Demokrat İzmir” Gazetesi’nde gazeteciliğe başladı. 1964-1971 yılları arasında Ege bölgesinde yayınlanan, İzmir’de basılan Yeni Asır Gazetesi’nde Haber Müdürü olarak görev yaptı. 1971 yılında Yeni Asır Gazetesi’nden ayrıldıktan sonra Devir Gazetesi’ne geçen Mengi, bu gazetede bir yıl boyunca yazı işleri müdürlüğü yapmasının ardından yeniden Yeni Asır Gazetesi’ne döndü. 1972-1987 yıllarında Yeni Asır Gazetesi’nde başyazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Daha sonra Sabah gazetesine transfer oldu. Sabah Gazetesi’nde murahhas üyelik ve yazarlık ve daha sonra başyazarlık yapmıştır. Sabah Gazetesi’nden de ayrılıp, 2002 yılında gazeteci iş arkadaşlarıyla beraber ekonomik olarak bağımsız olma iddiasındaki Vatan Gazetesi’ni kurdu ve başyazar olarak görev yaptı.