Gaytancıoğlu, "Şimdi olması gereken, bunların 2/B arazisine dönüştürülmesi ve köylüye başka bir tebligat gelmesi. Denmesi lazım ki ‘Sizin tapulu arazilerin dışındaki arazileri size satıyorum. Tapu almak istiyorsanız buyurun gelin, bedelini ödeyin'. Yargılama olmaz. Bu yanlış. Hukuk devletinde böyle şeyler olmaz" dedi.

Adana'da usulsüz ilaç satışıyla dolandırıcılık iddiasına 7 tutuklama Adana'da usulsüz ilaç satışıyla dolandırıcılık iddiasına 7 tutuklama

Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Yayla köyünde orman vasfını yitiren arazilerde tarım yaptıkları gerekçesiyle ağır ceza mahkemesinde yargılanan köylüleri ziyaret etti. Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

"HUKUK DEVLETİNDE BÖYLE ŞEYLER OLMAZ"

"Keşan ilçemizin Yayla köyündeyiz. Köylülerin hepsi neredeyse suçlu, ağır cezada yargılanıyor. Herkese bir tebligat gelmiş; ‘Ağır cezada yargılanacaksınız, borcunuz var’. Tapulu arazileri var, tapulu arazilerin yanında da artık orman vasfını yitirmiş arazileri sürmüşler. Tapulu yerin yanında boş bulduğunuz yeri sürdünüz. Bu kağıtta diyor ki ‘Burası orman’. Burada orman var mı? Burada orman yok. Arka tarafta bir orman var ama o orman burada yok. Şimdi olması gereken, bunların 2/B arazisine dönüştürülmesi ve köylüye başka bir tebligat gelmesi. Denmesi lazım ki ‘Sizin tapulu arazilerin dışındaki arazileri size satıyorum. Tapu almak istiyorsanız buyurun gelin, bedelini ödeyin’. Yargılama olmaz. Sizler mağdur olmuşsunuz. Acaba devlete para mı lazım oldu? Birdenbire vatandaşın işlediği araziye ceza yazmak, para alma ihtiyacı mı duydu? Bu yanlış, hukuk devletinde böyle şeyler olmaz."

"EKTİK, BİZE CEZA GELDİ"

Köyde yaşayan bir vatandaş ise şöyle konuştu:

"Dedelerimizden, babamızdan kalma, 40-60 senelik yerler... Mağduruz vekilim. Hiç yoktan bu… Yıllardır böyle işleniyor, şimdi ceza geliyor. Cumhurbaşkanımız ne dedi? 'Boş arazi kalmayacak, ekebildiğiniz kadar ekin' diyor. Ektik, bize ceza geldi."

Köyde yaşayan bir başka vatandaş da "Ali Aykut’un tarlasına 6 bin lira ceza kesilmiş. Bir de bunlara keşif parası ilave edilecek. Mahkeme masrafları eklenecek" diye konuştu.