Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik yaşını iki yıl artıracak reform planından memnun olmayan Fransızlar, ülke çapında iş bırakacak. Emeklilik reformunun hayata geçmesini engellemek isteyen vatandaşlar, Fransa genelinde işletmeleri kesintiye uğratacak.

Fransa’nın her yerinde yapılması planlanan grevler ve protestolar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformuna bir tepki olarak gerçekleşirken, kamuoyu yoklamaları, Fransız seçmenlerin, hükümetin emeklilik sisteminin iflas etmemesini sağlamak için hayati önem taşıdığını söylediği reformu ezici bir çoğunlukla reddettiğini gösteriyor.

Fransa Çalışma Bakanlığı tahminlerine göre, emeklilik yaşını iki yıl ileri çekmek ve ödeme süresini uzatmak, yıllık emeklilik katkılarında ek 17,7 milyar euro getirecek ve sistemin 2027'de başa baş duruma gelmesine olanak tanıyacak.

Ancak sendikalar, emeklilik sisteminde düzenin sağlanmasında başka yollar olduğunu savunuyor.

PayPal 2 bin çalışanını işten çıkaracak PayPal 2 bin çalışanını işten çıkaracak

İŞÇİLERE ‘ÜLKEYİ FELÇ ETMEYİN’ ÇAĞRISI

Hükümet Sözcüsü Oliver Veran, kabinenin grev öncesinde "sakin ve kararlı" olduğunu söyledi ve işçileri ülkeyi felç etmemeye çağırdı. Ancak sendikalar, bugün yapılacak grev ve protestoları başlangıç noktası olarak tanımladı.

Macron'un mutlak çoğunluğunu kaybettiği ancak muhalefetin desteğiyle kabul edilmesini planladığı reformun önce Fransız parlamentosundan geçmesi gerekiyor.