Rize’nin Fındıklı ilçesinde 15 yıldır HES'ler başta olmak üzere doğa talanına karşı çıkan yaşam savunucuları Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş'ın yargılandıkları davanın 4. duruşması bugün Rize Pazar Adliyesi’nde yapıldı. Duruşma 25 Ocak Çarşamba gününe ertelendi. Duruşmaya çeşitli çevre örgütleri ile bazı siyasi parti temsilcileri katılarak destek verdi.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde 15 yıldır HES'ler başta olmak üzere doğa talanına karşı çıkan yaşam savunucuları Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş'ın yargılandıkları davanın 4. duruşması Pazar Bölge 1.Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Yaklaşık 5 dakika süren duruşmada hâkim, dosyanın mütalaasının hazırlanması için savcılığa tebliğine karar verdi. Bu gerekçe ile duruşmanın 25 Ocak 2023 tarihine ertelenmesine karar verildi.

"ORTADA BİR ŞEY YOKKEN 5 KEZ ADLİYEYE GELDİK"

Adliye çıkışında açıklama yapan Avni Ertaş, yargılananın 5 dakika sürdüğünü, duruşmanın 1 hafta sonraya ertelendiğini ifade ederek, "Umarım bu sefer karar duruşması olacak. Çünkü bu artık gerçekten ceza alsak da almasak da biz bir tür cezalandırılmış olduk. Ortada hiçbir şey yok ama 5 kez adliyeye gelmiş olacağız. Şunu açıkça belirtmek isterim iktidarı eline geçiren, gücü ele geçiren, yani keseri ele geçiren herkesi çivi zannediyor. Çivi gibi çakmak istiyor. Biz bunlara alışığız. Kim ne derse desin biz yaşam alanlarımızı savunmaya korumaya, mücadeleye devam edeceğiz" dedi.

Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu: Fındıklı'da huzuru bozan sayın kaymakamdır Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu: Fındıklı'da huzuru bozan sayın kaymakamdır

Hüseyin Acar ise, "Mahkeme erteliyor ancak yaşam devam ediyor. Yaşam alanlarımızı korumaya devam edelim. Biz mücadelemizi ertelemeyelim mücadelemizi, bize destek veren arkadaşlara teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.