Haber: ŞENDOĞAN YAZICI

Fındıklı halkının iradesi Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu hakkında açılan dava ile gasp edilmek isteniyor. Tanık iken “sanık” haline getirilen Çervatoğlu’nun yargılandığı davanın karar duruşması 25 Nisan’da yapılacak. Lazca “imece” anlamına gelen Meci sözüne atıfta bulunan Fındıklı Belediyesi “Meci’yi büyütmek için” 25 Nisan 2022 Pazartesi günü Pazar Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamaya katılım çağrısı yaptı. Başkan Çervatoğlu da, mahkemedeki “hak mahrumiyeti” talebinin Fındıklı halkının iradesini yok sayan bir tutum olduğunu vurguladı.

Ercüment Şahin Çervatoğlu hakındaki dava, 3 yıl önceki bir festivalde çıkan olaylara dayanıyor. Fındıklı’da 2019 Ağustos ayında düzenlenen festivaldeki bir konserde iki kişi arasında kavga çıkmış, belediye ekipleri kavgayı ayırıp kişileri alandan uzaklaştırırken bir polis memuru 2 el havaya ateş açmıştı. Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ve Festival Komitesi tanık oldukları bu olayla ilgili olarak söz konusu polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık “polis memuru hakkında kovuşturmaya yer bulunmadığı” kararı verirken, Belediye Başkanı Çervatoğlu ile 5 festival görevlisi hakkında “görevi yaptırmamak için direnme ve kasten yaralama” suçlamasıyla dava açtı.

ÇERVATOĞLU: “TANIK İKEN SANIK OLDUK”

Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu, 3 yıl önce gerçekleştirilen festivalde tanık iken, sanık olduğunu belirterek, “Olayın büyümemesi için canla başla çalışmama rağmen, bilinçli, siyasi bir davaya maruz kaldım” dedi. Kavgaya karışan gençlerin festival görevlileri tarafından alan dışına çıkartılarak polis memurlarına teslim edildiğini söyleyen Çervatoğlu, olayın bitmiş olmasına rağmen, görevli olmayan ve dışarıdan alana giren polis memurunun engelli ve yaşlı bölümünde havaya 2 el ateş açtığını, alanda izdiham yaşanmasına neden olduğunu aktardı.

Savcının “hak mahrumiyeti” talebinin Fındıklı halkının iradesini yok sayan bir tutum olduğunu ifade eden Çervatoğlu, “Bu dava, MECİ anlayışını, halkın yönetime katılmasını kabullenmemektir. Yolsuzluk ve yoksulluk düzeninin sürmesi demektir. Meci’den rahatsız olan zümreler, halkı cezalandırmak istiyorlar. 25 Nisan Pazartesi günü Fındıklı halkıyla birlikte halkın iradesini savunacağız. Fındıklı halkını ve tüm dostlarımızı davayı izlemeye davet ediyoruz” dedi.

Gözden kaçırmayın

"Hakkımız olanı alacağız, tüm ücretler arttırılsın" "Hakkımız olanı alacağız, tüm ücretler arttırılsın"

“HALKIN KENDİNİ YÖNTEME İRADESİ GASP EDİLİYOR”

Fındıklı Belediyesi’nden yapılan açıklamada da, 25 Nisan 2022 Pazartesi günü saat 11.00'de Pazar Asliye Ceza Mahkemesi'nde karar duruşması olduğu hatırlatıldı ve “Ülkemizde insan hakları ve demokrasi mücadelesi veren, emek ve hakkaniyetten yana olan herkesi MECİ'ye sahip çıkmaya bekliyoruz" denildi. Açıklamada, "halk meclisleri aracılığıyla sözün, yetkinin, kararın Fındıklı halkında olduğu, toplumcu belediyeciliğin temel argümanları ile hareket eden, rant değil, hizmet anlayışında şeffaflığı benimseyen, derelerin özgür akmasını isteyen, doğrudan demokrasinin filizlendiği bir yerel yönetim anlayışı işleten dayanışma ve birlikte üretim ile hayat bulan MECİ iradesi"ne vurgu yapıldı. MECİ'nin "halkla birlikte, taş gibi oya gibi örülen yollar olduğu" vurgulanan açıklamada, "MECİ, Karadeniz'in nefes alması için yapılan kültürel çalışma ve festivallerdi. Fındıklı'da yeşeren şeffaf, katılımcı, demokratik toplumcu yerel yönetim anlayışı yıllardır kapalı kapılar arkasında bir avuç azınlığın menfaatini koruyan iktidar güçlerinin işine gelmedi” denildi.

Keyfi soruşturmalara ve kayyım atama operasyonlarına dikkat çekilen açıklamada, Fındıklı halkının buna izin vermediği vurgulandı ve şöyle denildi: “Durmadılar, bilindik senaryolar ve kumpaslara yenileri eklendi. Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu hakkında üç yıla kadar hapis cezası ve hak mahrumiyeti talep edildi. İrademiz, Fındıklı halkının kendini yönetme iradesi uydurulan suç ile gasp edilmeye çalışılmaktadır.”

findikli 1