Fındığın en güzel hali ortaokul öğrencilerinin projesinde: Fındık cipsi

Ortaokul öğrencileri uzun süren denemelerin ardından "fındık cipsi" projesini hayata geçirdi. "Fındığın en güzel hali" sloganıyla paketlenen cipse, yörede "güzel" anlamında kullanılan "Haccak" adı verildi.

TOPLUM & YAŞAM 14.01.2022 - 10:04 14.01.2022 - 10:24
Haber: MERVE USLUDİL

Ordu’da bulunan 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında yöresel ürün fındıktan cips geliştirdi. Büyük beğeni toplayan fındık cipsinin yaratıcıları, ürünlerini geliştirirken daha sağlıklı hale getirmeyi de ihmal etmedi. Fındığın kendi yağı dışında yağ kullanılmadı, katkı malzemesine yer verilmedi ve fırınlama yöntemi tercih edildi; sonuçta ortaya sağlıklı ve lezzetli bir yiyecek çıktı.

Down sendromlu Ezgi Doğa Emeksiz ile birlikte Berin Elvan Hıdırlar, Yaren Güzeltepe ve Duygu Aksakal’ın yer aldığı proje ekibi, ana malzemesi fındık olan cipsin yapım aşamasında gıda mühendisi ve ziraat mühendisi gibi uzmanlardan profesyonel yardım da aldı.

“AİLELERİMİZLE İKİ YIL BOYUNCA DENEDİK”

Herhangi bir katkı malzemesi içermeyen fındık cipsi, glüten içermediği için çölyak hastalıları tarafından da gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Fikrin sahibi öğrencilerden Duygu Aksakal, projelerinin gördüğü ilgiden oldukça memnun. “İlgiyi gördükçe insanın hevesi artıyor, daha başka projelere de yönelmeye çalışıyoruz” diyen Aksakal, fındık cipsini 2 yıl boyunca önce aileleriyle birlikte denediklerini, deneye deneye belirli tatlar elde etmeyi başardıklarını söylüyor.

KENDİLERİNE HAS “GİZLİ FORMÜL”

Projenin danışmanı olan sosyal bilgiler öğretmeni Ömer Güven, “yörenin tarım ürünlerinin kullanıldığı bir yatırım projesi” üzerine düşündüklerini belirterek, “Öğrencilerimiz ile güzel fikirler elde etmek için bir araya geldik. Öğrenciler yöresel ürün fındık üzerinde bir çalışma yapmak istediler. Fındık sirkesi, cipsi gibi fikirler geldi. Sonunda fındık cipsini yapmaya karar verdik” dedi. Cipsi daha sağlıklı hale getirmek için alanında deneyimli uzmanlardan yararlı destekler aldıklarını aktaran Güven, farklı branşlardan öğretmenlerin de destek olduğunu söyledi. “Öğrencilerimizin aileleri de cipsin yapım ve tadım aşamasında bizlere önemli destekte bulundular” diyen Güven, 2 yılın sonunda 7 farklı çeşit cipsi ortaya çıkardıklarını anlattı. Güven, öğrencilerin tadım aşamasında “kendilerine has gizli formül” oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

HEDEF BİLİM FUARI’NA SEÇİLMEK

Ömer Güven, amaçlarının ilk olarak TÜBİTAK Bilim Fuarı’na seçilmek olduğunu ifade ederek, “Ülkemiz elemelerine yükselerek derece almak istiyoruz. Böylece yatırımcılardan maddi ve manevi destek alarak bir gelir kaynağı oluşturabileceğiz. Kendi bünyemizde vakıf kurarak, ürünlerimizden elde ettiğimiz gelir ile eğitime destek vereceğiz” diye konuştu.

Önemli olanın öğrencilerin deneyim kazanması olduğu vurgulayan Ömer Güven, okulların TÜBİTAK 4006 Projeleri’ne katılımı konusunda da bilgi verdi. TÜBİTAK’a proje sunabilmek için en az 15 projenin kabul görmesi gerektiğini ifade eden Güven, TÜBİTAK projesine hazırlanmanın uzun ve zorlu bir süreci kapsadığını dile getirdi.

ordu findik cipsi 2

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST