Ankara'nın tepkisine neden olan patrikhane ziyaretini gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ziyaret sırasında patrikhane yakınında protesto edildi.

Avrupa ve Orta Doğu'da 10 günlük gezi kapsamında dün İstanbul'a gelen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, eşi Susan Pompeo'yla birlikte Fener Rum Patriği Bartholomeos'u Fener Rum Patrikhanesi'nde ziyaret etti. AA'nın aktardığı habere göre, ziyaret sırasında patrikhane yakınlarında toplanan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup Pompeo'yu protesto etti. TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, Pompeo'nun 7 ülke dolaştığını hatırlatarak, "Ama sadece Türkiye'de devlet yetkilileriyle değil bir rahiple görüşüyor" ifadelerini kullandı.

KRİZE NEDEN OLMUŞTU

Pompeo'nun Türkiye ziyareti sırasında resmi muhataplarıyla görüşmeyecek olması Dışişleri Bakanlığı'nın tepkisine neden olmuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından, Pompeo'nun gezi programında İstanbul'da "Rum Patriği Bartholomeos’la, Türkiye ve bölgedeki inanç ve inanç özgürlüğü konusundaki dünya genelindeki güçlü duruşumuzu ve desteğimizi görüşecek" açıklaması yapılmıştı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise, konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı: "ABD’nin önce aynaya bakması ve oradaki ırkçılık, İslam düşmanlığına hassasiyet göstermesi daha doğru olacaktır. Bu husustaki tepkimiz ABD tarafına iletilmiş ve ABD’nin öncelikli olarak bölgesel ve küresel konularda ülkelerimiz arasında işbirliğinin artırılmasına odaklanması telkin edilmiştir."

İLGİLİ HABERLER

https://dokuz8haber.net/gundem/politika/abd-disisleri-bakani-mike-pompeo-istanbulda/ https://dokuz8haber.net/dunya/pompeonun-turkiye-ziyareti-programinda-resmi-gorusmeler-yer-almadi/