FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali 1 Ekim'de başlıyor

"FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali" 5. kez Kartal Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenecek. Dünyanın dört bir yanından şairleri ağırlayacak olan festivalin onur ödülü Arzu Çerkezoğlu'na verilecek.

KÜLTÜR & SANAT 28.09.2021 - 11:46 28.09.2021 - 11:55

Kartal Belediyesi'nin desteğiyle 1-3 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali, "Küresel Bir İnsanlığın Şafağında” manifestosuyla yola çıkıyor. Ana teması kadın, kadın sorunları, kadının her türlü halini içeren durumlar olarak tanımlanan festivalde, kadın temalı şiirleriyle, kadın, erkek, LGBT, her dilden, cinsten, dinden, ırktan ve milletten şair yerini alıyor.

Festivalin bu yılki organizasyon komitesinde Hilal Karahan, Emel Koşar, Dilruba Nuray Erenler ve Ayça Erdura var. Danışma kurulunda ise Zeynep Altıok Akatlı, W. B. Bayrıl; teknik yardım ekibinde Mengü Bahadır Bayrıl, Canan Çelik, Eser Ceran Erdi bulunuyor. Festival, dünyanın her yerinden gelen şairleri ağırlamaya devam ediyor. Hindistan, Peru, Bolivya, İran, Arap ülkelerinin her biri, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, İngiltere, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Almanya, Fransa, ABD ve Macaristan'dan dan gelen şairler kendi ülkelerindeki kadınların sorunlarını şiirle dile getiriyor; birlikte çözüm üretmeye çalışıyor ve ulusal kıyafetleriyle şiir okuyorlar.

"KÜRESEL BİR İNSANLIĞIN ŞAFAĞINDA"

Festivalin bu yılki temasını festival direktörü Op. Dr. Hilal Karahan bir şöyle açıklıyor: "Pandemi hepimize bir gerçeği gösterdi. Şairlerin kadim zamanlardan bildiği bir gerçeği; insan ve insanlığın evrensel kaderi birbirine bağlıdır. Kapitalizmin tüm yabancılaştırma düzeneklerine karşı, insan kendini sadece insanlıkta gerçekleştirir. Tek başına ne kadar değerli olursak olalım, o değer insanlıkla buluşmuyorsa, anlamsızdır. Bir süredir büyük hayallerimizden, küresel düşlerimizden vazgeçmiştik. Küçük ve kimi konforlu günlük hayat ritüellerimizle bizim olanı korumaya çalışarak geçiyordu günlerimiz. Pandemi hepimize, bir kez daha büyük insanlık ailesinin birbiriyle nasıl derin ve kopmaz bağlara sahip olduğunu gösterdi. Her şeyi yeniden düzenleyip, organize edip yönetmek bir kez daha omuzlarımıza yüklendi. Yılmadık, yılmayacağız elbet. Yaşasın insanlık, yaşasın insanlığın yaratıcısı kadınlık!"

ONUR ÖDÜLÜ ARZU ÇERKEZOĞLU'NA

Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Festivali, UNESCO’ya bağlı World Festival of Poetry-Dünya Şiir Festivali, Dünya Şiir Hareketi ve Kartal Belediyesi tarafından resmi olarak destekleniyor. Festivalin bu yılki açılış seremonisi 2 Ekim 2021 Cumartesi günü, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde yapılacak. Festivalin onur ödülü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’na verilecek.

Festivalin yabancı şair konukları Asma Al Haj (Filistin/Ürdün), Darya Heidari (İran), Islom Tojimuhammad (Özbekistan), Malak Sahioni Soufi (Suriye/İngiltere), Natasa Bajic (Sırbistan), Vadim Terekhin (Rusya), Valentin Iacob (Romanya) yer alıyor. Türkiye'den ise şu isimler festivale katılıyor: Ali Günvar, Ali Mustafa, Arife Kalender, Ayça Erdura, Aydan Yalçın (Mersin), Bedros Dağlıyan, Berna Olgaç, Bircan Çelik (Ankara), Canan Çelik, Cihan Oğuz, Dilruba Nuray Erenler, Emel Koşar, Erkan Kara, Ertuğrul Özüaydın, Eser Ceran Erdi, Fatma Aras (İzmir), Gülümser Çankaya, Halil İbrahim Özcan, Halime Yıldız, Hamid Ahmadzade (Azarbeycan), Haşim Hüsrevşahi, Hilal Karahan, Hüseyin Alemdar, Gülsüm Cengiz, İkbal Kaynar, İsmail Biçer, İsmail Cem Doğru, Levent Karataş, Malik Enes Gümüşlü, Melahat Babalık, Muhammed Abdullah Yanarateş, Mustafa Fırat, Muzaffer Özdemir, Nalan Çelik, Neslihan Yalman (İzmir), Nilay Özer, Niyazi Yaşar, Nurduran Duman, Nur Saka, Okan Yılmaz, Oya Uysal, Pelin Batu, Pelin Özer, Pınar Doğu, Ramazan Parladar, Salih Bolat, Sema Güler, Serap Aslı Araklı, Seval Arslan, Seval Candar Karadeniz, Sezen Çiğdem, Süreyya Akçay, Şeyda Üzer, Taherey Mirzayi Saeidabad (Ankara), Turgay Kantürk, Türkan Yeşilyurt (Sinop), W. B. Bayrıl, Volkan Hacıoğlu, Yiğit Kerim Aslan, Zeynep Aliye.

KADIN ŞİİR ANTOLOJİSİ

Kartal Belediyesi’nin desteğiyle hazırlanan ve editörlüğünü Op. Dr. Hilal Karahan’ın yaptığı “2021 Uluslararası FeminİSTANBUL Kadın Şiiri Antolojisi” de yayınlanacak. Karahan, antolojinin kapsamı hakkında Karahan şunları söyledi: “Türkiye’den ve tüm dünyadan 152 şair katıldı. Çevirileri ben, Cem Yavuz, Ayten Mutlu, Volkan Hacıoğlu, Mehmet Hakkı Suçin, Uğur Büke, Taherey Mirzayi Saeidabad, Eser Ceran Erdi ve Mesut Şenol yaptık. Bu antoloji serisiyle Türkiye’de bir ilke imza attık. Bundan sonraki yıllarda da devam etmesini arzuluyoruz.”

feministanbul2

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST