ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu söyleyerek enflasyonun düştüğüne dair kanıt görmek istediklerini belirtti ve aksi takdirde faiz oranlarını düşürmekte isteksiz olacaklarını söyledi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, iş gücü piyasasının sürdürülemez derecede ısındığını, sürdürülebilir maksimum istihdama dönülmesine ihtiyaç olduğunu ve bunun için enflasyonun düşürülmesi gerektiğini söyledi.

"İŞGÜCÜ KAYIPLARI OLABİLİR"

İş gücü piyasasını etkilemeden enflasyonu düşürmenin çok daha zor hale geldiğini belirten Powell, enflasyonu kontrol altına alırken güçlü bir işgücü piyasasına sahip olmanın mümkün olduğunu belirtti.

"Tarihsel olarak düşük bir seviyeden olsa da işsizliğin yükselme riski var" ifadesini kullanan Jerome Powell, FED'in "hassas araçlara" sahip olmadığını aktardı ve bu aşamada iş kayıplarının olabileceğini kaydetti.

"ENFLASYONU HAFİFE ALDIK"

FED'in enflasyonu yanlış değerlendirdiğine yönelik bir soru üzerine Powell, geriye dönüp bakıldığında enflasyonu hafife aldıklarını söyledi. Powell, enflasyonun geçici olmadığını ve her merkez bankasının aynı kararı vermek zorunda kaldığını anımsatarak, "Vermemiz gereken karar buydu. Yanlış olabileceğini biliyorduk. Oldukça yanlış görünmeye başladığında, yön değiştirdik" dedi.

Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak? Komisyon bugün toplanıyor Asgari ücrette ara zam ne kadar olacak? Komisyon bugün toplanıyor

Enflasyonun yüzde 2'ye indirilmesi gerektiğini vurgulayan Powell, herhangi bir zafer ilan etmeden önce enflasyonun gerçekten düştüğüne dair kanıt görmek istediklerini ifade etti ve faiz oranlarını önceki yavaşlamalarda olduğu kadar hızlı düşürmeyeceklerine işaret ederek, "Bence düşürme konusunda isteksiz oluruz" diye konuştu.