FED: Ekonominin önündeki yol olağanüstü şekilde belirsiz

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ekonominin önündeki yolun ‘olağanüstü’ şekilde belirsiz olduğuna dikkat çekti.FED, Powell’ın bugün Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler...

EKONOMİ 30.06.2020 - 09:17 30.06.2020 - 09:17 Dokuz8 Haber

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ekonominin önündeki yolun ‘olağanüstü’ şekilde belirsiz olduğuna dikkat çekti.

FED, Powell’ın bugün Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde, koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasası’na ilişkin yapacağı sunumun metnini yayınladı.

KORONAVİRÜS SALGINI DÜNYA GENELİNDE BÜYÜK ZORLUK YARATIYOR

Diken'in haberine göre Powell, sunumunda, Covid-19 salgınının ABD ve dünya genelinde büyük zorluklara neden olmaya devam ettiğini kaydetti.Covid-19 salgını ve buna karşı alınan önemlerin etkisiyle mart ayı itibariyle ekonomik faaliyette keskin bir düşüş yaşandığını anımsatan Powell, gayrisafi yurt içi hasılanın bu yılın ikinci çeyreğinde büyük olasılıkla rekor seviyede düşüş göstereceğini kaydetti.Powell, söz konusu krize hükümet tarafından hızlı ve güçlü bir politika eylemiyle müdahale edildiğini hatırlatarak, bu müdahalenin sadece hanehalkı ve işletmelere yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomide kalıcı zararların sınırlanmasında fark yarattığını aktardı.

20 MİLYONDAN FAZLA AMERİKALI İŞSİZ KALDI

Ekonomi normalleştikçe gelen verilerin de ekonomik faaliyetin yeniden başladığına işaret ettiğini belirten Powell, şöyle devam etti:“Birçok işletme kapılarını açıyor, işe alımlar ve harcamalar artıyor. İstihdam yükseldi ve tüketici harcamaları mayısta güçlü bir şekilde toparlandı. Önemli bir yeni aşamaya girdik ve beklenenden daha çabuk gerçekleştirdik. Ekonomideki bu toparlanma memnuniyetle karşılanırken, aynı zamanda virüsü kontrol altında tutma ihtiyacı gibi yeni zorluklar sunuyor.”Powell, ekonomiye yönelik son veriler olumlu sinyaller gösterse de 20 milyondan fazla Amerikalı’nın işini kaybettiğini vurgulayarak, işsizlikteki artışın özellikle düşük ücretli çalışanlar, kadınlar, siyahi Amerikalılar ve Hispanikler için daha şiddetli olduğunu aktardı.

HÜKÜMETİN POLİTİKALARI ÖNEMLİ

FED Başkanı Powell, şunları kaydetti: “Üretim ve istihdam, pandemi öncesi dönemdeki seviyelerinin çok altında kalıyor. Ekonominin önündeki yol olağanüstü bir şekilde belirsiz ve büyük ölçüde virüsü kontrol altına alma başarımıza bağlı. İnsanlar, geniş yelpazedeki faaliyetlerde yeniden bulunmanın güvenli olduğuna emin olana kadar tam bir toparlanma mümkün değil.”Ekonominin önündeki yolun hükümetin toparlanmayı destekleyecek politika eylemlerine de bağlı olduğunun altını çizen Powell, salgının ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında, mart ayında politika faizi oranını sıfıra indirdiklerini ve ekonomin son sıkıntıları atlattığından, maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini başaracağından emin olana kadar bu seviyede tutmayı planladıklarını ifade etti.Powell, Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı FED’in bu zamana kadar attığı adımları hatırlatarak, gelişmeleri yakından izleyeceklerini ve bankanın hedeflerini desteklemek için planlarını uygun şekilde ayarlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@