ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, FED'in dijital dolar çıkarmasının doların küresel gücünü korumasına destek olacağını söyledi.

Powell, FED'in doların uluslararası alanda konumu üzerine düzenlediği araştırma konferansında yaptığı açıklamada, "Bir ABD Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) doların uluslararası gücünü korumaya potansiyel olarak destek olabilir" dedi.

Powell'ın konuşması öncesinde dijital para hakkında merkez bankası yetkililerinin genel olarak fikir birliğine varmakta zorlandığı belirtiliyordu. FED, dijital dolar üzerine son 4 aydır uzmanlardan görüş topluyordu. FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard bu fikrin en büyük destekçilerinden biri olurken, FED yönetim kurulu üyelerinden Chris Waller fikre karşı çıkıydı.

Bayram için memleketlerine gidenler dönebilecek mi? Dönüş biletleri satışta değil Bayram için memleketlerine gidenler dönebilecek mi? Dönüş biletleri satışta değil

10 ÜLKE DİJİTAL PARA ÇIKARDI

Powell, "Geri bildirimleri değerlendiriyoruz. Sadece dünyanın şu anki durumunu değil aynı zamanda gelecek 5, 10 yıl arasında küresel finansal sistemin nasıl gelişeceğini değerlendireceğiz" diye ekledi.

Atlantik Konseyi'nin verilerine göre, şimdiye dek 10 ülke kendi merkez bankası dijital para birimlerini çıkardı. Şu anda 105 ülke de bu fikri değerlendiriyor.