ABD'de tacizci doktor Larry Nassar'ın mağdurları FBI'dan 1 milyar dolar istiyor. Sporcular, cinsel taciziyle ilgili şikayetlerini ciddiye almayan ve gerekli önlemler getirmeyen FBI’dan tazminat talep ediyor.

ABD Olimpiyat Jimnastik Takımı’nın taciz mağduru 90 sporcusu, Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) dava açıyor. Sporcular, takım doktoru Larry Nassar’ın (58) cinsel taciziyle ilgili şikayetlerini ciddiye almayan ve gerekli önlemler getirmeyen FBI’dan 1 milyar dolar tazminat talep ediyor.

'TACİZLERİN ÖNÜNÜ AÇTI'

Sporcular 2015’te FBI’a başvurmuştu. Adalet Bakanlığı geçen yıl konuyla ilgili raporunda, jimnastikçilerin Temmuz 2015'te yaptığı ilk şikayetleri ciddiye almayan FBI'ın hatalı bir soruşturma yürüttüğünü ve bu tarihten sonra yaşanan tacizlerin önünü açtığını belirtmişti.

Ukrayna Ordusu Rusya'nın kayıplarını açıkladı; Son bir günde 200 Rus askeri hayatını kaybetti Ukrayna Ordusu Rusya'nın kayıplarını açıkladı; Son bir günde 200 Rus askeri hayatını kaybetti

Mağdurların talebinin avukatları aracılığıyla FBI'ya gönderildiği, verilecek cevaba göre konunun mahkemeye taşınabileceği bildirilmişti.

FBI, 2016’da sadece birkaç kadın sporcuyu dinlemiş ancak Nassar’ın görev aldığı Michigan Üniversitesi’ni uyarmamıştı. Şimdi FBI'ın şikayetlerini görmezden geldiğini savunan jimnastikçiler dava hazırlıklarını tamamladı. Aralarında Olimpik madalyalı Simone Biles, Aly Raisman, McKayla Maroney'in olduğu sporcuların toplam tazminat talebi 1 milyar doları bulacak.

300 YILIN ÜZERİNDE HAPİS

Nassar, 2018’de öğrencisi olan sporculara cinsel istismardan 300 yılın üzerinde hapis cezası almış, üniversitenin de 300’den fazla mağdur kadına 500 milyon dolar tazminat ödemesine hükmedilmişti.