Cinsel saldırı sanığı Musa Orhan'ın avukatı, Ezgi Mola'ya destek veren 8 ünlü isim için daha suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Cinsel saldırı sanığı Musa Orhan'ın avukatı, hakaret içerikli paylaşımlar yaptıklarını ileri sürdüğü, oyuncu Ezgi Mola'ya destek veren 8 ünlü hakkında daha suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Ünlü isimler arasında gazeteci Ayşe Arman, müzisyen Gökhan Özoğuz ve Melek Mosso’nun da bulunduğu aktarıldı.

16 ÜNLÜ HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

DHA'nın aktardığı habere göre, Musa Orhan'ın avukatı Dr. Mehmet Erkan Akkuş, sosyal medya üzerinden yazılan mesajların bazılarının hakaret içerdiğini savundu. Hakaret içerikli paylaşım yaptıkları ileri sürülen Hazal Kaya, Atilla Taş, Barış Atay, Metin Uca, Hasibe Eren, Aslı İnandık, Mahsun Kırmızgül, İlkay Akkaya, Fatma Turgut, Funda Eryiğit, Serkay Tütüncü, Sarp Akkaya, Tan Taşçı, Ayşenil Şamlıoğlu, Rahşan Gülşan ve Selçuk Balcı hakkında suç duyurusu dilekçelerini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim ettiklerini belirtti. Akkuş, şarkıcı ve söz yazarı Aynur Aydın, gazeteci Ayşe Arman, oyuncular Engin Öztürk, Gülenay Kalkan ve İbrahim Selim, müzisyenler Melek Mosso ve Gökhan Özoğuz ile yazar Perihan Gün hakkında da müvekkiline hakaret ettikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulunduklarını, dilekçelerin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edildiğini söyledi.

DAVA, BASİT YARGILAMA USÜLÜ OLARAK GÖRÜLECEK

Mola'ya 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle açılan dava mahkeme tarafından, suçun belli bir ağırlığa ulaşmadığı gerekçesiyle dosya üzerinden basit yargılama usulü olarak görülecek. Basit yargılama usulüne göre duruşma yapılmıyor. Yargılama, yazılı beyan ve yazılı savunma alınarak yapılıyor.

NE OLMUŞTU?

Batman'ın Beşiri ilçesinde tabancayla intihara kalkıştıktan 34 gün sonra, 18 Ağustos 2020'de tedavi gördüğü hastanede vefat eden İpek Er, bıraktığı mektupta, Siirt'te görevli Uzman Çavuş Musa Orhan'ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazdı. Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ihraç edilen Musa Orhan hakkında Siirt 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde "nitelikli cinsel saldırı" suçundan 12 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ancak Orhan’ın tutuksuz yargılanması, tepkilere neden oldu. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020'de sosyal medya hesabından bu duruma tepki gösterdi.

2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS İSTEMİ

Musa Orhan'ın avukatı Akkuş, Mola'nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede, Mola hakkında "sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret" ve "hakaret" suçlarından 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi. İddianame, Ankara 31'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, Mola hakkında dava açıldı. Olayın ardından sosyal medyada "#EzgiMolaYalnızDeğildir" etiketiyle başlatılan kampanyada Mola'ya birçok destek verildi. Aralarında siyasetçiler, müzisyenler, oyuncuların da olduğu sosyal medya kullanıcıları paylaştıkları gönderilerle Mola'ya destek oldu.