Sevinç Mahallesi'nde yapılması planlanan kömür madeni projesinin Halkın Katılımı Toplantısı'na itiraz eden bölge halkı, bakanlık yetkililerine tepki gösterdi. Toplantının yapılamadığına dair tutanak tutan bakanlık yetkilileri, salonu terk etti.

Haber: Ozan Devrim Yay

Eskişehir'de Sevinç Mahallesi'nde yapılması planlanan kömür madeni projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında Halkın Katılımı Toplantısı bugün yapıldı.

Yeterince bilgi edindiğini ve ayrıca bilgilendirme toplantısı istemediğini söyleyen halk, projeye itiraz ettiklerini vurguladı.

TOPLANTIYI TERK ETTİLER

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da, bu koşullarda toplantı yapılamayacağını ifade ederek toplantıyı terk etti. 

Gözden kaçırmayın

Köylüler eylemde: "Havamız, toprağımız ve suyumuza kimyasallar karışacak" Köylüler eylemde: "Havamız, toprağımız ve suyumuza kimyasallar karışacak"

Halk da büyük oranda salonu terk ederken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri 1 kişi bile kalırsa toplantıyı yapacağını söyledi.

Halk, bakanlık yetkililerine tepki gösterdi.

Toplantıyı ve projeyi istemediğini belirten köy halkı, toplu dilekçeyi bakanlık temsilcilerine sundu. 

Toplantının yapılamadığına dair tutanak tutuldu ve bakanlık temsilcileri salonu terk etti.

NE OLMUŞTU?

Halk ve yaşam savunucuları söz konusu projeyi yargıya taşımıştı. Proje için daha önce verilmiş olan "ÇED Gerekli Değildir" kararı da, Eskişehir 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.