Esenyurt Belediyesi’nin Dünya Engelliler Vakfı ile ortaklaşa yaptığı ‘Metin Şentürk Engelsiz Oyun Alanı’ açıldı. Yeşilkent Mahallesi'ndeki Spor Parkı içerisinde bulunan alanın açılışını, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ve vakfın kurucu başkanı sanatçı Metin Şentürk, özel çocuklarla birlikte gerçekleştirdi.

Açılışta konuşma yapan Başkan Bozkurt, “Metin Bey'in katkılarıyla yaptığımız parkı açmış olmaktan mutluyuz. Burası birçok açıdan faydalı; öncelikle yaşamın birlikte paylaşılması gerektiğini anlamak açısından, farkındalık yaratmak açısından önemli bir yatırım. Çocuklarımızın engellerine, kökenlerine, inançlarına bakılmaksızın bir arada yaşamayı görmeleri ve tatmaları lazım” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIN BİR ARADA YAŞAMASINI SAĞLAMALIYIZ”

Başkan Bozkurt, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim tüm çocukların bir arada yaşamasını sağlamamız gerekiyor. Metin Bey de bu duygularla, düşüncelerle dedi ki ‘Bir yer yapmak istiyorum, simgesel de olsa ama önemli de bir yer. Bunu yapabilir miyiz?’ Bütün her şeyini kendisi getirdi. Alt yapıyı biz sağladık, üst yapıyı Metin Bey karşıladı. Onun adının buraya verilmiş olması da güzel, çünkü o bir mücadele abidesi. Yaşam karşısında engel tanımamış, karşısına çıkan engelleri aşmayı başarmış ve bu açıdan topluma birçok ders vermiş bir kişi. Adının burada olması başarmanın inanmak olduğunu, gerçekleri kabul etmek olduğunu hatırlatması açısından önemli.”

“BİRLİKTE OYNAMAYA ALIŞTIRIRSANIZ, BİRLİKTE YAŞAMAYA DA ALIŞIRLAR”

Desteklerinden dolayı Başkan Bozkurt’a teşekkür eden sanatçı Metin Şentürk ise şöyle konuştu:

“Açık konuşmak gerekirse ben ismimin buraya verildiğini geldiğimde öğrendim. Sadece Başkanımdan bir yer tahsis etmesini rica etmiştim. Buradaki hassasiyet şu arkadaşlar: Bu dünya tek tip insana göre değil. Her tip insana göre olursa güzel. Bunu yapmak için her yere gücümüz yetmeyebilir ama bir yerden başlayabiliriz. Nereden başlarsak işimiz daha kolay olur dedim. Okumadan önce neresi var dedim, parklar var. Birlikte oynamaya alıştırırsanız, birlikte okumaya da birlikte yaşamaya da alışırlar diye düşündük. Başkanıma bir kez daha burada bu imkânı sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Esenyurt ülkemizin en kalabalık ilçesi, demografik yapı olarak da en farklı ilçesi. Dolayısıyla burada engelli sayımız da biraz farklı. Bu nedenle buradan başlarsak her şeyi daha kolay hallederiz dedik. O yüzden buradan başladık. Bir de anlayışlı Başkanımız var. O da kolaylaştırdı işimizi. Bu nedenle bunun devamı gelecek. İnşallah el birliğiyle hep beraber yaşamaya çalışacağız.” 

OYUN ALANI ÖZEL OLARAK TASARLANDI

İçerisinde oyun grubu, interaktif masa, interaktif robot, engelsiz tahterevalli, engelsiz salıncak, zıpzıp ve etkinlik tahtalarının bulunduğu 496 metrekarelik oyun alanı, çocukların rahatça eğlenebilmesi için özel olarak tasarlandı. Özel çocuklar spor parkı içerisindeki bu alandan haftanın tüm günleri güvenli olarak faydalanabilecek.

Meteorolojiden sağanak ve fırtına alarmı: Bugün hava nasıl olacak? Meteorolojiden sağanak ve fırtına alarmı: Bugün hava nasıl olacak?