Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Moskova Hükümet Bakanı Sergey Çeryomin ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. 

Belediye’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Moskova ve Esenyurt arasında yapılacak iş birlikleri üzerine görüş alışverişinin yapıldığı ziyarete; Bakan Çeryomin’in yanı sıra Yardımcısı Vyaçeslav Manuylov, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Anton Skvortsov, Uluslararası İlişkiler Dairesi Genel Müdürü Anastasiya Sibilyeva, Uluslararası İlişkiler Dairesi Uzmanı Alisa Baskayeva, Moskova Kenti Kültür Mirası Departmanı Başkan Yardımcısı ve Başarkeologu Leonid Kondraşev, Moskova Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Vladimir Platonov, Başkan Yardımcısı Suren Vardanyan, Rusya Federasyonu İstanbul Ticaret Temsilciliği Yetkilisi Artur Leontyev, iş insanı Yazdan Kaya ve belediye başkan yardımcıları katıldı. 

Toplantı öncesinde misafirlerine Esenyurt’u tanıtan ve yapılan çalışmalar hakkında sunum yapan Başkan Bozkurt, Bakan Sergey Çeryomin ve beraberindeki heyeti Esenyurt’ta ağırlamaktan duydukları mutluluğu belirterek, şöyle konuştu:

İlk bebeklerini SMA nedeniyle kaybetmişlerdi, ikinci bebekleri Melik için mücadele ediyorlar İlk bebeklerini SMA nedeniyle kaybetmişlerdi, ikinci bebekleri Melik için mücadele ediyorlar

“Birlikte hareket etmek için birçok nedenimiz var. Bir tanesi tarihsel birlikteliğimiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Rusya’nın oynadığı rolü biliyoruz. 1917 yılından itibaren aldığımız desteği Atatürk’ün çocukları olarak unutmuyoruz. Dolayısıyla bunu hiçbir zaman hafızamızdan silmeyeceğiz. Uzun zamandır iş birliği içinde olmak istiyorduk ve bugün bir araya geldik. Tecrübeyi ve birikimi paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Moskova ile iş birliği yapmamızın birçok olumlu sonuç doğuracağını biliyorum. Birçok değişik alanda da iş birliği yapmamız mümkün. Birlikte güzel işler başaracağız.”

Başkan Bozkurt’un sunumunu ilgiyle dinlediğini belirten Moskova Hükümet Bakanı Sergey Çeryomin, “Türkiye’nin milli hasılasının yüzde 6’sını burada üretiyorsunuz. Bu da çok güzel bir rakam” dedi.  

Görüşmenin ilerleyen bölümünde, Esenyurt ve Moskova arasında yapılacak iş birliklerine ilişkin karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Başkan Bozkurt ve Bakan Çeryomin, Esenyurt ve Moskova'nın kardeş belediye olmaları konusunda fikir birliğine vardı.