BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in açıklamasına göre Esad, Bab el-Hava ve Al Ra’ee sınır kapılarının açılmasını kabul etti.

Depremlerin ardından Suriye'de çok ciddi gıda, sağlık, barınma, koruma ve kışlık eşya ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Guterres, "Bu sınırların açılması, insani yardımın daha hızlı koordine edilmesi, vize onaylarının hızlandırılması ve merkezler arası seyahatin kolaylaştırılması yardımın ülkeye daha hızlı girmesini sağlayacak" dedi. 

Esad'dan Türkiye'ye görüşme şartı: Askerlerinizi çekin Esad'dan Türkiye'ye görüşme şartı: Askerlerinizi çekin

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Bassam Al-Sabbagh, "Şam, Suriye topraklarının neresinde olurlarsa olsunlar Suriyelilere insani yardım götürme sorumluluğu olduğunu defalarca vurguladı" dedi. 

"Suriye'nin kuzeydoğusu Suriye topraklarının önemli bir parçasıdır, orada yaşayan bizim halkımızdır" diyen Suriyeli Büyükelçi, "Terörist grupların çizdiği sınırlara göre bölünmeyi kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Al-Sabbagh, sınır kapılarının önkoşulsuz açılacağını söyledi. 

Türkiye'deki depremlerden, zaten yıllar boyunca yaşanan bombalamalar sebebiyle altyapısı yok denecek seviyeye gelen Suriye'nin muhalif kontrolündeki kuzey bölgeleri büyük zarar görmüştü. Suriye yönetiminin yardım tehditlerini, cihatçı örgüt HTŞ onay vermiyordu.