Ermenistan'da yapılan erken seçimi, resmi olmayan sonuçlara göre Nikol Paşinyan'ın partisinin kazandığı aktarıldı.

Ermenistan'da yapılan erken seçimi, Başbakan Nikol Paşinyan kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Paşinyan'ın partisi Sivil Sözleşme Partisi'nin oyların yüzde 53,92'sini aldığı kaydedildi. Eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın Ermenistan İttifak’ının ise yüzde 18 civarında oy alarak, ana muhalefet partisi olduğu bildirildi. AA'nın aktardığına göre, Paşinyan’ın partisi 0,08 farkla yüzde 54’e ulaşamayarak hükümeti tek başına kurma şansı elde edemedi. Oyların yüzde 5,23’ünü alan ve eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Serj Sarkisyan’ın desteklediği "Onurum Var İttifakı" barajı aşarak parlamentoya giren bir diğer parti oldu. Ermenistan Merkez Seçim Komitesi, 2 milyon 581 bin 93 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçimlere yüzde 49,4 katılım sağlandığını duyurdu.

KOÇARYAN'IN PARTİSİ SONUÇLARI TANIMADIĞINI AÇIKLADI

Koçaryan’ın partisi Ermenistan İttifakı’ndan yapılan yazılı açıklamada, seçim sonuçlarının şimdilik tanınmayacağı belirtilerek, “Muhalefetin kalabalık mitingleri ve iktidarın az kişiyle yapılan etkinlikleri tamamen farklı duygulara işaret ediyor. Sandık merkezlerinden organize ve planlı sahtekarlıklara işaret eden yüzlerce sinyal ise güven eksikliğinin başlıca işaretidir" ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan, 27 Eylül 2020 tarihinde Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan ile başlayan çatışmalar sonucu 20 Haziran erken seçim sürecine geldi. 5 bin asker ve 140 sivilin yaşamını yitirdiği çatışmalar, Ermenistan-Azerbaycan arasında imzalanan 9 maddelik anlaşmayla sona ermişti. Ermenistan’ın toprak kaybı yaşaması, muhalefet ve kimi kesimlerin Paşinyan’a istifa çağrıları yapılmasına neden olmuştu. İstifa etmeyen Paşinyan, 18 Mart’ta yaptığı açıklamada, erken seçim kararı aldıklarını duyurmuştu.