İlçeye bağlı Süleymanbeyler köyünde bulunan ve dört kuşaktır Topçu Ailesi tarafından işletilen değirmen, civar köylerdeki halk tarafından da kullanılıyor. Değirmenin 4. kuşak işletmecisi Sezgin Topçu, “20 senedir bu mesleği yapıyorum. Biz elimizden geldiğince devam ettirmeye çalışacağız” dedi.

Haber: Gizem Güneş

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde su ile çalışan taş değirmeni geleneği, bir asrı aşkın süredir devam ediyor. İlçeye bağlı Süleymanbeyler Köyü Hacullu Mahallesi’nde bulunan ve dört kuşaktır Topçu Ailesi tarafından işletilen değirmeni, civardaki köy sakinleri de kullanıyor.

YILLARA MEYDAN OKUYOR

Sezgin Topçu'nun ataları tarafından 110 yıl önce yapılan değirmen, işleviyle adeta yıllara meydan okuyor. Bir asrı geride bırakan değirmen, köylülerin kendi mahsulleri olan mısır ve buğdayları öğüterek, un haline gelmesi için sorunsuz bir şekilde dönmeye devam ediyor.

Süleymanbeyler Köyü’nde yaşayan Sezgin Topçu'ya ait olan, yaklaşık 110 yıldır çalışarak adeta zamana meydan okuyan değirmen, yöre halkının yanı sıra ilçe dışından da yoğun ilgi görüyor. Bazı vatandaşlar mısır ve buğdaylarını öğütmek, bazıları ise yaşayan tarihi yerinde görmek için değirmenin yolunu tutuyor.  Tarihi değirmende; Sezgin Topçu'nun ustalığıyla buğday, mısır ve arpa gibi tahıl ürünleri öğütülerek doğal un elde ediliyor.

“20 SENEDİR BU MESLEĞİ YAPIYORUM”

Mesleği babasından öğrendiğini söyleyen Sezgin Topçu, 20 senedir değirmencilik mesleğini sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Değirmenimiz, babamın dedesinden kalma; aşağı yukarı 110 yıllık geçmişi var. Ben, babamdan öğrendim bu mesleği. Dört kuşaktır devam eden bir geleneğimiz var. Biz elimizden geldiğince devam ettirmeye çalışıyoruz. 20 senedir bu mesleği yapıyorum. İnşallah bu şekilde devam ettireceğiz.”

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1542 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 8 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1542 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 8 kişi hayatını kaybetti

* Bu haber Medya Araştırmaları Derneği'nin yürüttüğü Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Eğitim Programı kapsamında hazırlanmıştır.