“Türkiye'nin en genç gazete sahibi” olan Kerimcan Günaydın, 18 yaşında Kdz Ereğli gazetesini kurdu. İlk haberinde dayısı dahil kendi köylülerini karşısına aldığını anlatan Günaydın, “Z Kuşağının önünü açmak için gazeteyi kurdum. Gençlerimize güvenin” diyor.

Gözden kaçırmayın

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu gözaltına alındı Gazeteci İbrahim Haskoloğlu gözaltına alındı
Haber: SEDA AYDIN

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Yazıcılar Köyü’nde yaşayan Kerimcan Günaydın, 18 yaşında kurduğu gazete ile Türkiye’nin en genç gazete sahibi oldu. Günaydın’ın 2021 yılı mayıs ayında kurduğu “Kdz Ereğli” gazetesinin logosunda şehrin simgeleri olan “Çilek, Çelik ve Çınar” yer alıyor.

Karadeniz Ereğli’nin Türkiye’nin en fazla yerel gazeteci ve yerel gazete bulunan ilçesi olduğunu belirten Kerimcan Günaydın, ilk haberinde pandemi kurallarına uymayan köy otobüslerini haberleştirdiğini, bu haberin ardından köylülerden ve araç sahiplerinden çok tepki ve tehdit aldığını anlattı. “Hatta bir tanesi dayımdı. Bu haber yüzünden bir hafta köyüme gidemedim. Haber sonrası ayakta yolcu alma yasaklandı ve haberim amacına ulaştı” diyen Kerimcan Günaydın, tüm tepkilere rağmen doğru bildiğinden şaşmadığını ve “Her zaman güçlünün değil, haklının yanındayım” prensibiyle hareket ettiğini söyledi.

TÜRKİYE’NİN EN GENÇ GAZETE PATRONU

Batı Karadeniz İnternet Gazetecileri ve Yazarları Cemiyeti yönetiminde yer alan Kerimcan Günaydın, bugün 19 yaşında. Deneyimli gazetecilerin desteğini gördüğünü anlatan Günaydın, “Protokol ziyaretlerinde beni genç gören valiler, belediye başkanları ve siyasiler de şaşırmıyor değil. Ziyaretlerimizde beni, ‘Batı Karadeniz’in en genç gazete patronu’ diye tanıtıyorlar. Araştırdım ki, sadece Batı Karadeniz’in değil, Türkiye’nin en genç gazete sahibiymişim” diyor.

kerimcan 2“KAPATIRSIN, DİYORLAR”

Haber yaparak sorunların çözümüne katkıda bulunmanın kendisini mutlu ettiğini anlatan Kerimcan Günaydın, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Mesleki ustalarım İnternet ve Sosyal Medya Yasası çıkınca kapatırsın diyorlar. Üzülmemek elde mi? Ancak benim gibi Anadolu’da zor şartlar altında çalışanlar, bu yasa çıkarsa işsiz kalacak. İnancım odur ki, devletimiz yerel basının ayakta durması için bazı kolaylıklar sağlayacaktır. Çünkü yerel habercilik biterse, medyada tekelleşme olabilir. Bu durum şehir yaşayanlarını da sıkıntıya sokabilir.”

“Z KUŞAĞI KÜÇÜMSENİYOR”

Kerimcan Günaydın, Z Kuşağı’ndan olduğunu hatırlatarak, “Z kuşağı genelde küçümseniyor. Hatta bizler için, ‘İşe yaramaz, beceriksiz, tembel’ deniliyor. Bunları duyuyor ve üzülüyoruz” diyor. Gençlere güvenilmesini isteyen Günaydın, Z Kuşağı’nı “yaşamını teknolojiyle harmanlamış, okuyan, soran, sorgulayan, düşünen, düşündüren gençler” olarak tanımlıyor ve “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diye boşuna dememiştir” diyor.

* Bu haber Medya Araştırmaları Derneği'nin yürüttüğü Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Eğitim Programı kapsamında hazırlanmıştır.