Karadeniz Ereğli ilçesine kazandırılması planlanan ve bakanlıktan ön onayı alan karma Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulacağı alandaki köy ve mahalle sakinleri, projenin bu bölgede yapılmaması için ellerinden geleni yapmakta kararlı olduklarının altını çizdiler.

Haber: İ. Necati GÜNAY

Karadeniz Ereğli ilçesine kazandırılması planlanan ve bakanlıktan ön onayı alan karma Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulacağı alandaki köy ve mahalle sakinleri, projenin bu bölgede yapılmaması için ellerinden geleni yapmakta kararlı olduklarının altını çizdiler. Gerekirse daha büyük protestolar yaparız diyen yöre sakinleri “Yaşam alanımıza dokunmasınlar. Buraya OSB kurulması demek tarım üreticiliğinin ortadan kalması demektir. Yetkililerden yeterli açıklamaları bekliyoruz. Yetkililerden küçük açıklamalar dışında beklediğimiz açıklama gelmedi” ifadelerine yer verdiler.

Çağrılarını yineleyen ve yetkililerden tatmin edici açıklamalar gelmediğini ifade eden yöre sakinleri dokuz8haber için açıklama yaparak, yetkililere, projenin bölgede faaliyete geçirilmemesi için seslendiler.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, bir süredir gündemde olan ve yapılacağı yer konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda ön onayı alan ikinci karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB), mahalleli ve köylüleri harekete geçirmişti. Yöre sakinleri projeye değil yapılacağı yere karşı olduklarını belirterek, yetkililere, yerel yöneticilere ve ilgili bakanlığa çağrıda bulunmuşlardı. Köy ve mahalle halkı bu çağrılarını yineleyerek, halen bekledikleri bilgilendirmenin kendilerine yapılmadığından yakındılar.

osb

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş tarafından müjdeli şekilde duyurulan, 197 hektar alana sahip OSB’nin yapılacağı sahanın yakınındaki ve çevresindeki vatandaşlar konuya tepkili olduklarını belirttiler.

Özellikle, Ereğli ilçe merkezine yaklaşık 17-18 kilometre mesafede olan Kıyıcak Mahallesi ve çevresindeki  Gökhasan, Karabacak ve Kavakderesi sakinleri, fındık başta olmak üzere birçok çeşit meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılan bölgede, OSB kurulmasına karşı olduklarını ifade ederek, yetkililere çağrılarını yinelediler.

Gözden kaçırmayın

Ukrayna: Savaşta ölen Rus asker sayısı 21 bin 600 oldu Ukrayna: Savaşta ölen Rus asker sayısı 21 bin 600 oldu

“PROJEYE DEĞİL, YERE KARŞIYIZ”  

Kıyıcak Mahallesi’nin yerleşim ve tarım yapılan sahaların yakınlarında hayata geçirilmesi planlanan karma OSB konusunda görüşlerini açıklayan mahalle sakinlerinden Erol Ürkmez; “Biz sanayiye karşı değiliz. Sanayinin kurulacağı yere karşıyız. Yüzlerce, binlerce kişi de buna karşı. Mahallemizin camisinde toplantı yaptık. Herkes konuyla ilgili hemfikir. Konuyu da araştırdık. Tarım ve sanayi bir arada olmaz. Sonuna kadar hakkımızı savunacağız. OSB’nin buraya kurulması doğa katliamı anlamına gelir” ifadelerine yer verdi.

“TOPRAĞIMIZ, HAVAMIZ, DEREMİZ, DENİZİMİZ ATIK DOLACAK”

Kıyıcak Mahalle sakinlerinden Rahim Kara’da, toprağa, havaya ve denize zehir saçılacağını kaydederek, şöyle devam etti: “Sanayi ile üretim bir arada olmaz. Hele ki bu kadar yakınsa hiç olmaz. Burası yıllar önce köydü. Ereğli ilçesinin mahallesi oldu. Burada tarımdan geçimini sağlayan birçok aile var. Üstelik bu proje sadece Kıyıcak Mahallesi’ni değil çevresindeki mahalle ve köyleri de etkiler. Yetkililere buradan sesleniyoruz. Biz aramızda toplantı yaptık, görüş alışverişinde bulunduk. Proje için yerleşim yerlerinden daha uzak bir alternatif üretmelerini talep ediyoruz. Projenin burada hayata geçirilmesi demek, tarımın sonlanması demektir. Birçok ailede mağdur durumda kalacak.”

osb ye değil yerine karşıyız

“GEREKİRSE BAKANLIĞA KADAR…”

Kıyıcak Mahallesi sakinlerinden Yusuf Ağaç, yerel yöneticilere, projeden sorumlu olan kişilere seslenerek; “Gerekirse sesimizi bakanlığa kadar ulaştıracağız. Organize Sanayi Bölgesi’nin burada kurulmasına birkaç kişi değil birkaç bin kişi karşı. Burada her yıl 100 tondan fazla fındık mahsulü elde ediliyor. Aynı oradan cevizde yetiştiriliyor.

Ayrıca, çilek ve arıcılık faaliyetleri de yapılıyor. Geçiminin büyük bölümünü bu işlerden karşılayan onlarca aile de var. OSB hem de karma OSB demek bunların yok olması anlamına gelir. Bu ürünler artık yetişmez. Karma Organize Sanayi Bölgesi ile ne kurulacağı belli olmayan tesisler ile atıklar dere yatağı ile birlikte denize de ulaşacak. Zehirli atıkların denize ulaşmasıyla deniz canlıların hayatı da tehlikeye girecek. Çeşitli sektörün yatırımlar yapacağından bahsediliyor. Bu daha fazla zehir demek. Lütfen sesimizi duyun ve yerleşim, tarım alanlarından daha uzak bir yere yaparak, buradaki doğayı, havayı toprağı katletmeyin” şeklinde konuştu.  

KONU DETAYI

Ocak 2022’de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılacağı yer dahil ön onayı aldığı öğrenilen ve yaklaşık 40 adet karma sektörlerdeki yatırımcının yer almasının planlandığı ilçenin 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin, 2022 yılı içerisinde inşasına başlanması planlanıyor. Ancak konuyla alakalı net bir tarih verilmedi. Bu proje ile onlarca yatırımcının Karadeniz Ereğli’ye gelmesi bekleniyor.

Yetkililerden bazıları ise gelen tepkiler, projenin mahalle içini etkilemeyeceği şeklinde kısa açıklama yaptılar.

AKP Zonguldak Milletvekilleri Hamdi Uçar ve Polat Türkmen ile Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş tarafından proje aylar önce gündeme getirilmiş ancak yeri konusunda net bir açıklama yapılmamaklar birlikte birinci OSB’nin olduğu saha yakınındaki alanları uygun olduğu belirtilmişti.

2. OSB gerek yatırımları gerekse kurulacağı yerle ilgili daha çok gündem de kalacağa benziyor.

Diğer yandan, tarım alanları ve bahçelerinin heba olacağını, toprak ve hava kalitesinin bozulacağını düşünün bölgedeki Kıyıcak Mahallesi başta olmak üzere çevre köy ve mahalle sakinlerinin önümüzdeki aylarda, projenin bu kesimde yapılmasının ısrar edilmesi durumunda “Gelecek nesillere yaşanılabilir bir alan bırakmak istiyoruz” sloganıyla daha geniş kapsamlı yürüyüş ve protestolar gerçekleştirmesi mahalle ve köy sakinlerinin açıklamalarından anlaşılıyor. 

* Bu haber Medya Araştırmaları Derneği'nin yürüttüğü Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Eğitim Programı kapsamında hazırlanmıştır.