8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, yurt genelinde olduğu gibi Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde de kutlandı. Millet İttifakı’nı oluşturan siyasî partilerin ilçe başkanları, yönetim kurulu ve kadın kolları yöneticileri ile temsil edildikleri etkinliğe bazı sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri de destek verdi.

Haber: Hilal Azak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Zonguldak Ereğli’de anma ve kutlama programlarının ilki sabah saatlerinde düzenlendi. Kaymakamlık tarafından organize edilen “Güçlü Kadın Güçlü Aile ve Güçlü Toplum Paneli” Tatoğlu Kültür Merkezi’nde yapıldı. Dün saat 10.00’da başlayan panele Kaymakam Mehmet Yapıcı’nın yanı sıra bazı bürokratlar ve siyasî partilerin temsilcileri ile vatandaşlar da katılım sağladı.

Günün ikinci etkinliğine ise Millet İttifakı’nın altı partisinin ilçe örgüt ve teşkilatının yöneticileri imza attı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi’nin örgüt ve teşkilat yöneticilerinin organize ettiği ortak basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi’nin kadın belediye meclis üyeleri Gönül Çelik ve Yaşare Aydın’ın yanı sıra aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin şubelerinin de olduğu bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

13.00’te başlayan ve sahil bandındaki amfi tiyatroda gerçekleştirilen basın toplantısına Saadet Partisi Zonguldak İl Başkanı Ramazan Nas ile DEVA Partisi Zonguldak İl Başkanı Fatih Keleş de katıldı. İlçe Başkanları düzeyinde ise sadece DEVA Partisi Ereğli İlçe Başkanı Handan Aktimur ve Gelecek Partisi Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Kılıç’ın yer aldığının gözlendiği basın toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü ile İYİ Parti İlçe Teşkilatı Kadın Kolları yöneticileri yoğun ilgi gösterdi. Basın toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi temsilcileri katılımcılara hitaben partilerinin görüşlerini anlatan birer basın bildirisi okudu.

8 Mart (6)

“YAŞAMLARIYLA BEDEL ÖDEYENLERİN HAK MÜCADELESİ HİÇ UNUTULMADI”

Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü tarafından deklare edilen basın bildirisi, örgütün Kadın Kolları Başkanı Naile Bingöl tarafından okundu. Bildiride yeryüzünde emekçi olmayan kadın olmadığına ve kadınların üretim hayatı içinde yer almalarının insanlık tarihi kadar eski olduğuna vurgu yapılarak, 19. yüzyılda sanayi devrimi ile birlikte yeni ve ucuz işgücüne ihtiyaç duyulduğundan kadınların ilk kez ücret karşılığı çalışmaya başladığına dikkat çekildi.

Bildiride ayrıca o günlerden bu yana kadınların, kadının insan hakları için, eşit işe eşit ücret almak için, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, insan onuruna yakışır şekilde yaşayabilmek için grevlerle, direnişlerle haksızlığa ve ayrımcılığa karşı mücadele verdikleri belirtilerek, şu görüşler paylaşıldı:

“Bundan 165 yıl önce, 8 Mart 1857 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı grev, dünya tarihini değiştirdi. İşveren tarafından fabrikaya kilitlenen direnişçi kadınlardan 129’u, çıkan yangında yaşamını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların haksızlıklara karşı direnişini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı.

Gözden kaçırmayın

Sakine Külter'i işkenceyle öldüren Özel Harekat Ocakları Şırnak Şube Başkanı İbrahim Barkın tutuklandı Sakine Külter'i işkenceyle öldüren Özel Harekat Ocakları Şırnak Şube Başkanı İbrahim Barkın tutuklandı

8 Mart (5)

“BUGÜN, EŞİTSİZLİKLERE KARŞI DAYANIŞMAYI YÜKSELTME GÜNÜDÜR”

1910 yılında Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Clara Zetkin’in önerisiyle, her yıl bir günün, kadınların uluslararası mücadele günü olarak kutlanması kararı alındı. Böylece 8 Mart, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak benimsendi. Bugün, canlarıyla bedel ödeyen kız kardeşlerimizi anma günüdür. Bugün, uğradıkları haksızlıkları kabul etmeyerek kaderlerini değiştirme iradesi gösteren bütün kadınlara saygı günüdür. Bugün, eşitsizliklere karşı dayanışmayı yükseltme ve mücadele günüdür.

Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden Erdoğan, geçen hafta Türkiye’de kadın cinayeti oranının Avrupa ülkelerinden geride olduğunu söyledi. Şu gerçeği hatırlatmak isteriz ki; 2021 yılında 217’si şüpheli olmak üzere 497 kız kardeşimiz katledildi. 497 bir sayı değildir; 497 evlattır, kardeştir, annedir, hayattan koparılan canlardır. Biz tek bir kız kardeşimizin şiddet görmesine, hayattan koparılmasına tahammül edemezken, 497 kadının ölümü ile teselli olunmasına isyan ediyoruz.

“GÜN ARTIK KANUNLARI DEĞİL, İKTİDARI DEĞİŞTİRME GÜNÜ”

Şiddet uygulayıp mahkemelerde bahanelerin arkasına sığınan erkekler, iyi hal veya tahrik indirimleri ile ödüllendiriliyor. Kız kardeşlerimizin balkonlardan aşağı atılmasına intihar kılıfı verilmeye çalışılıyor. Katiller, cezasızlıkla ödüllendiriliyor.  Erdoğan, ısrarlı takibin suç olacağını açıkladı; “cezası da 6 ay ile 2 yıl arasında olacak” dedi. Oysaki Türk Ceza Kanunu’nun 96. maddesi ısrarlı takibi de kapsayan sistematik şiddet türleri için 2 ile 5 yıl arasında ceza öngörüyor. O halde ceza artışı yok, indirimi var!

Gün artık kanunları değil, iktidarı değiştirme günüdür. Mevcut yasalar etkin şekilde uygulansa, adalet yerini bulacaktır. Bir kez daha sesleniyoruz: Yasalara dokunma, uygula!

Bir diğer hayati sorunumuz da işsizlik. Peki, ülkemiz kadın istihdamında nerede? Türkiye’de her üç kadından sadece biri çalışma hayatının içinde yer alıyor. Ülkemizin en işsiz kesimi genç kadınlar, en yoksul kesimi ise yaşlı kadınlar. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, her 100 kadından sadece 17’si kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yani kadınlar çalışma hayatına katılabilse bile daha güvencesiz çalışıyor. Kadınlar aynı işi yapan erkeğe kıyasla daha düşük ücret alıyor. TÜİK’e göre bile kadınlarla erkekler arasındaki ücret farkı yüzde 15,6. DİSK-AR’ın raporuna göre bu fark yüzde 20,7. Kadınların sendikalaşma oranı ise sadece yüzde 10. Mevcut tablo karanlık olsa da bizler asla karamsar değiliz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bir demokrasi sorunudur.

Bizler, ilk seçimlerden sonra dostlarımızla birlikte cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmakta kararlıyız. Ülke sorunlarının tek bir kişinin kararıyla çözülemeyeceğini yaşayarak, bedelini çok ağır ödeyerek gördük. Bu nedenle Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, düşüncelerin özgürce ifade edildiği, din ve vicdan özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, kadın haklarının, çocuk haklarının, çevre haklarının tam anlamıyla korunduğu özgürlükçü bir sistem inşa edeceğiz. Kadınların, çocukların, gençlerin ve tüm vatandaşların geleceğe umutla baktığı, toplumsal barış ve huzurun tesis edildiği mutlu bir ülkede yaşamak hepimizin hakkıdır. Bu amaçla bütüncül politikalar üreterek, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi inşa edeceğiz. 

8 Mart (7)

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ UYGULAMAYA KOYACAĞIZ”

Kadına yönelik şiddeti durdurmakta kararlıyız. İktidara geldiğimizde ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız. Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız. 

İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız. 

Altı liderin imzaladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakatında, kadın istihdamıyla ilgili de önemli politikalar var. Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız. Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak. Kutlu olsun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, dünyaya!”

Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü Kadın Kolları Başkanı Naile Bingöl ve diğer katılımcıların konuşmalarının ardından basın açıklamasına katılan kadınlar müzik eşliğinde dans ederlerken bir de tiyatral gösteri sunumu yapıldı.

Yaklaşık 40 dakika süren basın açıklamasına kayda değer bir katılım olduğu gözlenirken, ilçedeki iki kadın ilçe başkanından biri olan İYİ Parti İlçe Başkanı Dr. Evrim Balbaloğlu’nun etkinliğe katılmaması dikkatlerden kaçmadı.