Erdoğan’ın eski başyaverine müebbet hapis

Cumhurbaşkanına suikast ve 2 polisin öldürülmesine ilişkin davada AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başyaveri Ali Yazıcı'ya verilen 18 yıl hapis cezası, müebbet hapis cezasına çev...

GÜNDEM 17.07.2020 - 23:30 17.07.2020 - 23:30

Cumhurbaşkanına suikast ve 2 polisin öldürülmesine ilişkin davada AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başyaveri Ali Yazıcı'ya verilen 18 yıl hapis cezası, müebbet hapis cezasına çevrildi.

Cumhurbaşkanına suikast ve 2 polisin öldürülmesi ile ilgili davada bugün yeniden hakim karşısına çıkan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski Başyaveri Ali Yazıcı’ya müebbet hapis cezası verildi.

"YARDIM VE YATAKLIK DEĞİL, OLAYIN ASIL FAİLİ"

Mahkeme daha önce yardım ve yataklıktan yargılanan Yazıcı’nın, yardım ve yataklık değil olayın asli faili olduğunu hükmetti. Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi, Anayasayı ihlal ve 2 polis memurunun şehit edilmesine yönelik davada 18 yıl hüküm giyen Cumhurbaşkanlığı eski Başyaveri Ali Yazıcı için yerel mahkemenin cezası Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından cezanın az olması nedeniyle bozulmuştu.

18 YIL VERİLEN HAPİS CEZASI MÜEBBET'E ÇEVRİLDİ

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile görülen davada daha önce suikasta yardım ve yataklık ettiği gerekçesi ile 18 yıl hapis cezası verilen Ali Yazıcı’nın olayın asli faili olduğuna karar verilerek cezası müebbet hapis cezasına çevrildi. Öte yandan, aynı davada müebbet hapis cezası alan Dalaman Deniz Hava eski Üs Komutanı Cenk Bahadır Avcı da suikast girişimi suçundan beraat etmişti. Avcı’ya ‘Anayasa’ya ihlal ve darbeye yardım ve yataklık’ suçundan 13 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Avcı’nın tutukluluğunun devamına karar verildi. Sabah saatlerinde başlayan duruşma akşam saat 21.00’de sona erdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@