BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi ile Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, Ankara’daki tarihi Saraçoğlu Mahallesi'nde Emlak Konut ile Güryapı’nın yürüttüğü projeye karşı açtığı davayı kazandı. Ancak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imam hatipten arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait olan Güryapı Şirketi, mahkeme kararına rağmen inşaat çalışmalarını durdurmadı.

SARAÇOĞLU MAHALLESİ'NİN DEĞERLERİ DİKKATE ALINMADI

HKMO Ankara Şubesi ve ŞPO Ankara Şubesi'nin açtığı davada, tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nin koruma amacı dışında ranta konu edildiği ve imar planlarının Saraçoğlu Mahallesi’nin sahip olduğu ekonomik, kültürel, doğal ve tarihi değerlerinin dikkate alınmadan hazırlandığı belirtildi.

EĞİTİM ALANI TURİZM, KONUT VE TİCARET ALANI OLARAK DEĞİŞTİ

Odaların açtığı davada, eğitim alanının Turizm+Ticaret+Konut alanı olarak değiştirildiği, sosyal donatı dengesinin bozulduğu, planlama süreçlerinde katılım konusunda hassasiyet gösterilmediği gibi birçok gerekçe sıralandı. Odalar, imar planlarının hukuka aykırı olduğu vurgulanarak planların iptali edilmesini istedi.

MAHKEMEDEN "İPTAL" KARARI

Ankara 17. İdare Mahkemesi ise 10 Mart’ta oybirliğiyle imar planlarının şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygun olmadığını belirterek hukuka uygun olmadığına karar verdi. Mahkeme, imar planlarının iptal edildiğini açıkladı.

MAHKEME KARARI TANINMADI: İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM

Mahkeme'nin 10 Mart’ta açıkladığı imar planlarını iptal edilmesine yönelik karara rağmen Güryapı Şirketi inşaat çalışmalarını durdurmadı. Güryapı Şirketi, mahkeme kararına rağmen 124 adet daireden oluşan konut alanı, 680 araçlık otopark, 160 odalı otel, ofis, kafe ve restoranların inşa edileceği açıklanan proje için yıkım ve restorasyon çalışmalarına son gaz devam ediyor. Tarihi mahallede şirketin personelleri ve iş makinaları çalışmalarını sürdürüyor.

Gözden kaçırmayın

Erdoğan’ın “can verecek” diye duyurduğu proje Suruç Ovası’nı bataklığa dönüştürdü, köyler terk edildi Erdoğan’ın “can verecek” diye duyurduğu proje Suruç Ovası’nı bataklığa dönüştürdü, köyler terk edildi

"GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYAN MÜMKÜN OLMAYAN ZARARLAR VERİLDİ"

HKMO Ankara Şubesi ile ŞPO Ankara Şubesi’nden yapılan ortak ortak açıklamada ise “Saraçoğlu Mahallesi’ndeki yapılara hiçbir bilimsel kriteri olmayan; yapıların ihtiyaçlarına göre değil sadece restoran, otel, büro gibi kullanımlar oluşturmaya yönelik alınan müdahale kararları ile yapılarda geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verilmiştir. Bu kararların altına imza atanlar hesap vermeli, yapıların daha fazla zarar görmemesi için inşaat durmalı ve yapılar acilen iyileştirilmelidi” denildi.

“Kentte planlı ve tarihsel olarak gelişmiş tüm kullanımlar gibi Saraçoğlu da Başkentin bir numunesi ve belleği” olduğu hatırlatılan açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Saraçoğlu Mahallesi’nde acilen iyileştirme çalışmalarına başlanmalı, kamuya ait konut alanı olarak kalmalı, parçacıl talan projelerinden vazgeçilmelidir.”

ERDOĞAN İLE İMAM HATİP LİSESİNDE TANIŞAN GÜRSOY, OKÇULAR TEKKESİ'NİN RESTORASYONUNU DA YAPMIŞTI

Güryapı Şirketi’nin sahibi ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı olan Hasan Gürsoy’a ait. Hasan Gürsoy’un şirketleri, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Cami, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı’nın restorasyon işlerini de yaptı. Ayrıca, Ahlat Köşkü ve Çamlıca Camii gibi milyonlarca liralık projelerin yapımını da üstlenen Gürsoy’un şirketleri, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonunu da yaptı.