Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, itirazlara rağmen muharrem ayı iftarına katıldı. Ziyaret öncesi Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak programdan haberlerinin olmadığını duyurdu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Başkanı Mehmet Ali Ayyıldız’ın kişisel inisiyatifi ile organize edilmiştir" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Hüseyin Gazi Cemevi'ni ziyaret etti.

TBMM Başkanı'ndan başörtüsü açıklaması TBMM Başkanı'ndan başörtüsü açıklaması

Erdoğan, burada Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcileriyle muharrem ayı iftarına katıldı.

Programda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da yer aldı.

DERNEK YÖNETİM KURULU TEPKİLİ

Hüseyin Gazi Derneği Yönetim Kurulu  ziyaret öncesi bir açıklama yaparak, ziyaretin yapılma şekline tepki göstermişti:

"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir. Ancak bu ziyaretin dayatma şeklinde olmaması beklenir. Dayatma ziyaret sırasında ismi alınan 4 Vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu şekilde oldu bitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez."