Yöneylem Araştırma’nın son anketinde Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise “Erdoğan’a asla oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 55.6’yı buldu. Ankete göre CHP ile AKP arasındaki fark ise neredeyse kapanmış durumda.

Yöneylem Araştırma'nın 27 il 200 noktada 2700 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği “Türkiye Siyaset Paneli” araştırmasına göre;  “Bu pazar milletvekilliği seçimi olsa” sorusuna yanıt arandı.

Yanıtlara göre seçimden AKP yüzde 24.4 ile birinci parti olarak çıkıyor. CHP de yüzde 24.1’lik oran ile AKP’nin hemen arkasında yer alıyor. CHP’yi yüzde 10.8 ile İYİ Parti takip ediyor. İlk üç partiyi ise sırasıyla yüzde 8.4 ile HDP, yüzde 5.7 ile MHP izliyor. DEVA Partisi ve Yeniden Refah Partisi ise yüzde 1.9 ile aynı sırayı paylaşıyor. Zafer Partisi de yüzde 1.4 oy alıyor. Saadet Partisi ise yüzde 0.8 ile listede yer alıyor.  Ankete ‘kararsız’ olarak görüş bildirenlerin oy oranı da azımsanmayacak kadar yüksek. Yüzde 10.5 olarak ankete yansıyan kararsızları ise yüzde 7.7 ile oy kullanmayacağını söyleyenler oluşturuyor.

BİR YILDA NE OLDU?

Partilerin 12 aylık grafiği incelendiğinde ise Haziran 2021’de yüzde 29.3 oy potansiyeli bulunan AKP, Mayıs 2022’ye gelindiğinde oy oranını 25.4’e düşürdü.

Haziran 2021’de yüzde 22.3 ile anketlere giriş yapan CHP ise oy oranını yükselterek Mayıs 2022’de yüzde 24.1’e taşıdı.

Bir yıllık süreçte düşüş eğilimine giren bir diğer parti de Cumhur İttifakı ortağı MHP oldu.

MHP oy oranlarını yüzde 7’den yüzde 5.7’e düşürdü. HDP’nin oy oranları yüzde 0.2 gerilerken, İYİ Parti ise yüzde 0.1 yükseltti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Brüksel'de AP üyeleriyle buluştu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Brüksel'de AP üyeleriyle buluştu

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA

Kararsızlar ve oy kullanmayacak olanların oyları dağıtıldıktan sonra “Bu pazar milletvekilliği seçimi olsa” sorusunun yöneltildiği ankete göre, AKP yüzde 29.8 oy oranı elde ederken CHP ise yüzde 29.5 olarak yansıdı. Yüzde 13.2 ile İYİ Parti üçüncü parti olurken, onu yüzde 10.3 ile HDP takip ediyor. MHP ise yüzde 6.9 olarak görünüyor. DEVA Partisi ve Yeniden Refah Partisi ise yüzde 2.3 ile eşit oy oranına sahip. Zafer Partisi yüzde 1.8 olarak ankete yansırken Saadet Partisi yüzde 1 oldu. Türkiye İşçi Partisi yüzde 0.8 olurken Gelecek Partisi yüzde 0.2 oldu.

"Erdoğan’a asla oy vermem"

“Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması durumunda Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” sorusuna gelen yanıtlara göre “Erdoğan’a asla oy vermem” diyenlerin oranı yüzde 55.6 olarak gerçekleşti. Erdoğan ve muhalefet adayı arasında ise yüzde 52.5 ile muhalefet adayı öne çıkıyor.

Yüzde 55.4 ‘seçim güvenliği tehdit altında’ diyor

“Sizce Türkiye’de seçim güvenliği tehdit altında mı?” sorusuna yüzde 55.4 “Evet seçim güvenliğinin tehdit altında olduğunu düşünüyorum” cevabını verirken yüzde 35.3 “Hayır seçim güvenliğiyle ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum” dedi. Yüzde 9.3 ise hiçbir fikri olmadığını söyledi. Ankete katılanların yüzde 62’si erken seçime gidilmesini isterken, yüzde 34’ü istemiyor. Yüzde 4 ise fikir belirtmedi.