Erdoğan: Ülkemiz sanıldığının aksine su zengini zaten değildi

Diyarbakır-Silvan Barajı Gövde Dolgu Çalışması Tamamlanması Merasimi ile Ergani Barajı, Başlar Barajı ve Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'nde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı...

TOPLUM & YAŞAM 23.01.2021 - 18:15 23.01.2021 - 18:15

Diyarbakır-Silvan Barajı Gövde Dolgu Çalışması Tamamlanması Merasimi ile Ergani Barajı, Başlar Barajı ve Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'nde konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemiz sanıldığının aksine su zengini zaten değildi" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır-Silvan Barajı Gövde Dolgu Çalışması Tamamlanması Merasimi ile Ergani Barajı, Başlar Barajı ve Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'nde konuştu. Kuraklık konusunda mesajlar veren AKP’li Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin sanılanın aksine ‘su zengini bir ülke olmadığını’ söyledi.

"2023'E KADAR 150 YER ALTI BARAJINI TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ"

Erdoğan, “Karşı karşıya bulunduğumuz durum, bizi alternatif su depolama yöntemleri arayışına itmektedir” diyerek artan kuraklık tehdidi nedeniyle kaynakların en verimli şekilde kullanılmasının bir mecburiyet haline geldiğini ifade etti. Erdoğan, “Halen devam eden çalışmalarla 2023'e kadar 150 yer altı barajını tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.Silvan Barajı'nı önümüzdeki yılın sonuna kadar tamamlamayı ve su tutmaya başlamayı planladıklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"DİYARBAKIR'DA SULANMAYAN TEK KARIŞ ARAZİ BIRAKMAYACAĞIZ"

“İnşallah Diyarbakır'da sulanmayan tek karış arazi bırakmayacağız. Silvan projesi, kaya dolgusunun tamamlanmasıyla dörtte üçü biten Silvan Barajı'yla birlikte 8 ayrı barajı ve 23 sulama tesisini bünyesinde barındıran, 2 milyon 360 bin dekar alanı sulayacak dev bir projedir. Ergani Barajı 14,5 milyon metreküplük depolama hacmine sahip, 19 bin dekara yakın araziyi sulayacak, 2 bin 500 kişiye yakın ilave istihdam sağlayacak bir eserdir. Kadim çağlardan beri bölgenin ilim ve irfan yuvası, medeniyet ve refah kapısı olan Diyarbakır, bu yeni dönemde de Türkiye'nin lokomotif şehirlerinden biri olmayı sürdürecektir. Yaptığımız yatırımlarla, getirdiğimiz hizmetlerle, kazandırdığımız eserlerle Diyarbakır'ın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@