Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.Lideri olduğu AKP’nin Genişletilmiş İl Başkanları Topl...

Çorlu Tren Katliamı Davasında konuşan aileler: Biz burada adalete susadık adalet diye haykırıyoruz Çorlu Tren Katliamı Davasında konuşan aileler: Biz burada adalete susadık adalet diye haykırıyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Lideri olduğu AKP’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan şunları söyledi: “Ana muhalefetin başındaki zat beşinci gün deprem bölgesine yaptığı turistik gezide, ‘Bu kadar zaman oldu hala enkazlar kaldırılmadı ‘diyor. Eğer enkaz kaldırmada bir yarışın içerisine girilmiş olsaydı, 5. gün enkaz altından o yavru nasıl çıkarılacaktı? Bildiğin iş için konuşursun, bilmediğin iş için neden konuşuyorsun? Sus da adam sansınlar. Sen İzmir Milletvekilisin orada kalman lazım, şöyle bir uğrayıp gidiyorsun. Oradaki arkadaşlar hakkında ileri geri konuşuyorsun. “‘CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçmişte olduğu gibi bu sefer de Kızılay’a verip veriştirdiğini’ belirten Erdoğan, çadır sıkıntısı yaşanmadığını belirterek, “Yurtlar da hazır ama vatadandaşlarımız ilk günlerde çadırda kalmayı tercih ettiler” dedi.Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:“Deprem anından itibaren arama-kurtarma, enkaz kaldırma, hasar tespiti ve sağlık hizmetleri ile barınma-gıda tespitleriyle depremzedelerin tüm ihtiyaçları eksiksiz karşılanmıştır. 1 ay içinde deprem konutlarının yapımına başlayacağız. Önümüzdeki yıl bitmeden de hak sahiplerine evlerini teslim etmiş olacağız.”

KILIÇDAROĞLU’NA ELEŞTİRİ: BAŞINDAN SONUNA KADAR KALMAN LAZIM

“Yaşanan her felaket bir derstir. Ne yazık ki ana muhalefetin başındaki zat, oraya yaptığı turistik ziyarette, ‘5 gün oldu, enkaz hala kaldırılmadı’ diyor. Bilmediğin iş hakkında neden konuşursun? Sus da adam sansınlar.İzmir milletvekilisin… Düşünebiliyor musun? Şöyle bir uğrayıp dönüyorsun. Başından sonuna kadar kalman lazım. O ilin vekilisin yahu. Bunu da yapmayıp orada hayatını her şeyini feda etmeye hazır olan bakan arkadaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız hakkında ileri geri konuşuyorsunuz.Kızılay ile ilgili de bir şey demişti, hatırlarsınız. ‘Bir tane Kızılay çadırı görmedim’ demişti. Şimdi burayla ilgili de Kızılay’a verdiler veriştirdiler. Kızılay orada, AFAD tüm imkanlarıyla orada. 4000’e yakın çadırla orada hazır oldular. Yoğun şekilde de çadır kuruluşları yapıldı.Hangi imkanlar istendiyse bunlar sağlandı. Yaşanan her felaket bize ülkemizin deprem kuşağında olduğunu, her an yeni sarsıntılarla karşılaşabileceğimiz gerçeğini tekrar hatırlatıyor. Bu konuda milat hiç şüphesiz 1999 depremidir. Bu işin çok daha gerisi var. Erzincan, Erzurum, Çaldıran’dır… Bunlar çok daha önceleri.Erzincan depreminde CHP sözcüsünün dedesinin sözcüsü de o zaman İçişleri Bakanı’ydı. 33 bin vatandaşımız o zaman ebediyete intikal ettiler. Büyük Marmara Depremi’nin ardından başlayan mevzuat düzenlemelerini hükümetlerimiz dönemlerinde geliştirerek sürdürdük.”

“AFAD’I BİZ KURDUK”

“Büyük Marmara Depremi’nin ardından başlayan mevzuat düzenlemelerini hükümetlerimiz dönemlerinde geliştirerek sürdürdük. Farklı kurumlara dağılmış imkanları bir araya getirerek her depremde ön safta yer alan AFAD’ı biz kurduk.”

“İZMİR’DE 1 MİLYON 400 BİN METREKARE TAHSİS EDİLDİ”

“Stokta bin konteyner vardı. Bu konteynerleri İzmir’de kullanıyoruz, kullanacağız. Şuanda İzmir’le ilgili bu malum depremin olduğu bölge sulak bir bölge. Biz şimdi orada Tarım Orman Hayvancılık’a ait bölgeyi 1 milyon 400 bin metrekare, burayı rezerv alan olarak şuanda yapılacak olan konutlara tahsis ettik. Konutları Çevre Şehircilik Bakanlığımız inşaata başlayacak. İstiyoruz ki zemin sorunu olmasın. Tüm oradaki zeminle ilgili etütler yapıldı, adımlarımız buna göre atılıyor. Genişleme noktasında da daha farklı rezerv alanlarını oluşturma gayreti içindeyiz.”

“İNSANLARI KÜÇÜMSEYEN BİR AK PARTİ ÜYESİ VARSA, HAKSIZ İŞGALCİ DEMEKTİR”

“Şuanda toplamda 11 milyon 200 bin üye sayısını yakalamış bulunuyoruz. Hedefimiz nasıl bu ülkedeki her bir seçmenin oyunu alabilmekse, aynı şekilde 18 yaşını doldurmuş her bir kardeşimizi de partimiz üyesi olarak görmek istiyoruz.Telefonumuz 24 saat açık olmalı. Cevap veremediğimiz çağrıya dönüş yapmalıyız. İnsanları küçümseyen bir AK Parti üyesi varsa, haksız işgalci demektir. AK Parti’nin hiçbir il, ilçe başkanı, yöneticisi, belediye başkanı, milletvekili, hiçbir temsilcisi milletten kopuk olamaz, milletten kopuk yaşayamaz.”

“NEREDEN GELDİĞİMİZİ NEREYE GİTTİĞİMİZİ İYİ BİLMEK MECBURİYETİNDEYİZ”

“AK Parti’nin yerinde sayması elbette beklenemez. Biz de politikalarımız geliştirip, teşkilatlarımızı değiştirerek milletimize daha çok hizmet sunmanın gayreti içindeyiz. AK Parti’nin büyümesi Türkiye’nin büyümesi demektir.18 yıl önce ‘artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diyerek çıktığımız yolda bugün işte bu noktadayız. Esasen bugün de özünde 19 yıl önce söylediklerimizi tekrarlıyoruz: Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Nereden geldiğimizi nerede durduğumuzu nereye gittiğimizi iyi bilmek mecburiyetindeyiz.”

“İSTANBUL ÇÖL GİBİYDİ, BİZ AĞAÇLANDIRDIK”

“İstanbul çöl gibiydi, biz ağaçlandırdık. Türkiye’de çevrenin korunmasına en büyük yatırımları biz yaptık.”