Engelli bakımını üstlenen anneler "emeklilik hakkı" istiyor

Ankara Engelli Çocuk Anneleri ve Gönüllüleri Derneği tarafından engellilerin evde bakımını üstlenen anneler için "Emeklilik Hakkı İstiyoruz” başlıklı bir kampanya başlatıldı.

TOPLUM & YAŞAM 13.10.2021 - 14:43 13.10.2021 - 14:54

Ankara Engelli Çocuk Anneleri ve Gönüllüleri Derneği tarafından engellilerin evde bakımını üstlenen anneler için "Emeklilik Hakkı İstiyoruz” kampanyası başlatıldı. Sivil Düşün AB Programı kapsamında Avrupa Birliğinin finansal desteğiyle hayata geçirilen kampanya, engelli bakımını üstlenen annelerin sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından ödenmesini, emeklilik haklarının sağlanmasını ve geleceklerinin güvence altına alınmasını amaçlıyor.

ÇALIŞMA HAYATINA KATILAMIYORLAR

Kampanya ile ilgili yapılan açıklamada, engelli çocukların bakımının yüzde 84 gibi büyük bir çoğunlukla anneler tarafından üstlenildiği hatırlatılarak, şöyle denildi: "Engelli annelerin bu süreçte hem psikolojik sorunlar yaşamakta hem de toplumsal yaşamın dışında kalmaktadırlar. Bu zorluklarla beraber engelli anneleri çalışma hayatına da katılamamakta ve %83,5’i sosyal güvence hakkından yoksun yaşamlarını sürdürmektedirler. Evde ağır engelli bakımını üstlenen annelere emeklilik hakkının tanınması, bunun için de sosyal güvenlik priminin devlet tarafından karşılanması engelli annelerinin karşı karşıya kaldıkları bu hak kaybının önüne geçecektir."

Yürütlen imza kampanyası sonucu toplanan imzalar, TBMM’ye ve mecliste bulunan siyasi partilere sunulup bu konuda yasal düzenlemelerin yapılması talep edilecek. Engelli bakımını üstlenen kadınların sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanmasının ve 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun” “Sigortalı Sayılanlar” başlıklı 4. Maddesine “Evde Engelli Bakımını Üstelenenler” ibaresinin eklenmesinin talep edildiği kampanya, Change.org üzerinden yürütülüyor.

İmza kampanyasına katılmak için...

Kampanya ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim: 0506 784 35 29

  • [email protected]
  • https://engellicocukanneleri.org/
  • https://www.facebook.com/engellicocukanneleri/
  • https://www.facebook.com/emeklilikhakkiistiyoruz
  • https://twitter.com/engellianneleri

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST