Ukrayna Mariupol'da Rus ordusu ve Ukrayna çatışmasının ortasında kalan Azovstal çelik fabrikasının sahibi ve aynı zamanda ülkenin en zengin ismi olan Rinat Akhmetov, Rusya'ya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde dava açtı.

Ukrayna'nın en zengin insanı olan Rinat Akhmetov, Rusy'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle yaşadığı maddi kaybın telafisi için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Rusya'ya dava açtı. Akhmetov, Rusya'yı mülkiyet haklarını ihlal etmekle suçluyor.

MİLYARLARCA DOLAR ZARAR

System Capital Management şirketinin açıklamasında, Rusya'nın Mariupol'daki fabrikayı ele geçirmesinin "mülkiyet hakkı ihlali" olduğu belirtildi. Akhmetov, şirketi tarafından üretilen çelik ve tahılı yağmalanmasının da durdurulmasını istedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: "Ukrayna'da toplam 4 bin 334 tank ve zırhlı araç imha ettik" Rusya Savunma Bakanlığı: "Ukrayna'da toplam 4 bin 334 tank ve zırhlı araç imha ettik"

Akhmetov'un 2013'te 15 milyar doları aşan serveti, ülkenin doğusunda Rus ayrılıkçılarla yıllardır süren savaş ve şubatta başlayan Rus işgali nedeniyle büyük yara aldı. Akhmetov, Mariupol'daki Rus bombardımanı nedeniyle Metinvest'in kaybının milyarlarca dolara ulaştığını söylemişti.

ARTIK KREMLİN'İ BAĞLAMIYOR

Ancak Akhmetov'un açtığı dava bu durum Rusya açısında bir bağlayıcılık teşkil etmiyor. Çünkü Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, haziran ayı başında yapılan oymalama artık AİHM kararlarının ülkede uygulanmamasına karar vermişti.