2023 yılında uygulanacak asgari ücreti duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaşları ile ilgili de açıklama yaptı. Asgari ücrete yüzde 55 zam geldi. Peki bu durumda en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte gözler memur ve emekli maaşına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin net 8 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıkladı. Verilen ücrette işçi başına 250 liralık devlet desteği olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Asgari ücreti açıkladıktan sonra memur ve emekli maaşlarında artış da bu şekilde tespit edilecek." dedi. Peki yüzde 55 zam sonrası en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Babacan, AYM başkanlığına yeniden seçilen Zühtü Arslan’ı tebrik etti Babacan, AYM başkanlığına yeniden seçilen Zühtü Arslan’ı tebrik etti

Milliyet Yazarı Cem Kılıç açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Benim rakamım 8 bin 500 liraydı, beklediğim oran çıktı. TÜRK İŞ tarafı anlaşmaya varmadı. Ama bu yıla ait bir olay değil, son 22 yıl içerisinde 15 kez tarafların anlaşamadığı durum ortaya çıktı. Aslında burada özellikle TÜRK İŞ’in yanlış anlaşılmasından kaynaklı sorunlar var.

TÜRK İŞ her ay açlık araştırmaları yapar bu ayındaki 7 bin 785 lira olarak belirlenmişti. Bu TÜRK İŞ’in teklifiymiş gibi algılandı. Ama aslında TÜRK İŞ başından itibaren bu rakamla yola çıkmadı. TÜRK İŞ’in rakamı 9 bin liraydı.

İşveren tarafı da geçtiğimiz yıllarda verilen asgari ücret desteğinin bu yıl da devam ettirilmesi konusunda söz sahibiydi. Önümüzdeki günlerde netleşeceğini ümit ediyorum. Şimdi 8 bin 506 lira olarak hesap edince bunun brütü, benim yaptığım kaba hesapla 10 bin 8 lira olur.

ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDE MAAŞ ALANLAR NE OLACAK?

5-6 yıldır asgari ücret artışı diğer ücretlerde baz alınıyor. Taban ücret ile üzerindeki ücretler arasında bir yakınlaşma, ücretlerin yapışkanlığı dediğimiz bir araya gelme durumu söz konusu oluyor. Sayın Bakan Bilgin, sigortalıların yüzde 37’si asgari ücretli dedi. Bu rakam yüzde 70’ler civarına çıkacaktır. Diğer ücret skalalarında bu kadar artış olmasa bile buna esas alınarak ücret düzenlemesi yapılacak.

3 bin 500 lira emekli maaşında taban aylık. Ben taban aylığının artırılacağını düşünüyorum. Memur ve memur emeklileri açısından toplu sözleşme kuralları geçerli, işçi ve Bağ-kur emeklileri açısından 6 aylık TÜFE dikkate alınıyor. Enflasyonun bu rakamların altında çıkacağı gerçek.

Yüzde 54.66’lık artışın emekli aylıklarına da etkisi olacak. TÜFE’nin üzerinde bir emekli aylığı artış oranını yaşayabiliriz. Ben emekli aylıklarının da hemen hemen bu rakama yakın seviyede belirleneceği kanaatindeyim.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN FLAŞ TAHMİN

En düşük emekli maaşı 3 bin 500 lira. Asgari ücret artışıyla birlikte benim tahminim en düşük emekli maaşı 4bin 500 liraya çıkmış olur. Genel olarak memur ve emekli maaşı zammında da yüzde 40 ile 50 oranında artış bekliyorum."