Elektrik tüketim bedellerinde yaşanan artışa ilişkin açıklamalarda bulunan Elektrik Mühendisleri Odası Bolu Temsilcisi İsmail Doğandor, vatandaşlara tek zamanlı tarifeye geçmesi önerisinde bulundu.

Haber: Ahin Aslan

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bolu Temsilcisi İsmail Doğandor, elektrik ve doğalgaz zamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Doğandor, elektrik tüketim bedellerine gelen kademeli yüzde 50 ve yüzde 125 artışlar sonrası, fatura bedellerinin nerdeyse iki katına yaklaştığını söyledi. Yapılan artışların yıllık enflasyon rakamlarının çok üzerinde olduğunu belirten İsmail Doğandor, elektrik kullanımının lüks haline geldiğini ifade etti.

ÜÇ ZAMANLI TARİFEDE YÜKSEK ENERJİ BEDELİ

Elektrik Mühendisleri Odası Bolu Temsilcisi İsmail Doğandor, elektrik tüketim bedellerine gelen artışların dışında, mesken abonelerinin daha fazla elektrik tüketim bedeli ödememesi için, abonelere "3 zamanlı tarifedeyse tek zamanlı tarifeye" geçme çağrısı yaptı.

Doğandor, “Mesken aboneleri gibi tüketimi gündüz ve akşam saatlerinde yoğunlaşan aboneler için, üç zamanlı tarifeden enerji almak tek zamanlı tarifeye göre daha yüksek enerji bedeli ödenmesi durumunu doğurabilecektir” dedi. 

Gözden kaçırmayın

Çaykur, çaya yüzde 43,71 zam yaptı Çaykur, çaya yüzde 43,71 zam yaptı

İsmail Doğandor, ayrıca abonelerin fatura bedellerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Elektrik Fatura hesaplama sayfasından tüketime bağlı olarak hesaplanabileceğini söyledi.

“DEVLET KURUMUNUN DENETLEMESİ GEREKİR”

Dağıtım işini yapan firmaların denetlenmesine ilişkin de konuşan ve TEDAŞ’ın denetleme görevinin devam etmesi gerektiğini ifade eden Doğandor, şu ifadeleri kullandı:

“Elektrik Dağıtım işini yapan firmalar var. Bunların denetlenmesi ile ilgili 2020 yılında bir yasa tasarısı vardı. Bu firmalar halen TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım ve Anonim Şirketi) tarafından denetleniyor. Özel bir firmanın başka bir özel firmayı kamu adına denetlemesi uygun olmaz ancak raporlama işi yapabilir, neticede bir devlet kurumunun denetlemesi gerekir diye düşünüyorum.”

* Bu haber Medya Araştırmaları Derneği'nin yürüttüğü Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Eğitim Programı kapsamında hazırlanmıştır.