Emine Bulut davasının ilk duruşması görüldü: "O kişi benim babam değil"

Kırıkkale'de eski eşi Emine Bulut'u 10 yaşındaki çocuğunun önünde katleden Fedai Varan bugün Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Emine Bulut'un yakınlarının yanı...

TOPLUMSAL CİNSİYET 09.10.2019 - 22:07 16.07.2021 - 23:05

Kırıkkale'de eski eşi Emine Bulut'u 10 yaşındaki çocuğunun önünde katleden Fedai Varan bugün Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Emine Bulut'un yakınlarının yanı sıra birçok baro temsilcisi, kadın dernekleri ve çok sayıda avukat katıldı. Duruşmayı aynı zamanda öğrencisi tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar da izlemeye geldi.  Sanık Varan davada susma hakkını kullanırken Emine Bulut'un kızı ise sanık hakkında "O kişi benim babam değil, bunun bilinmesini istiyorum" dedi. Davada mahkeme heyeti sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 21 Ekim saat 09.00'a erteledi.

Duruşma için gelenler polis aramasından geçirilerek adliyeye alındı. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle davayı izlemeye gelen bir çok kişi ise salona giremedi. Davaya Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ankara Barosu, Elazığ Barosu, Yanındayız Derneği, AHBAP, Kadın ve Demokrasi Derneği gibi birçok kurum müdahillik talebinde bulundu. Ancak sadece Kırıkkale Barosu'nun temsili olarak müdahilliği kabul edildi. Diğer müdahillik talepleri reddedilirken kurumların gözlemci olarak davayı takiplerine ise izin verildi. Hakim davanın daha büyük bir salonda yapılmamasına karşı gelen tepkiler üzerine "Büyük dava salonlarında SEGBİS sistemimiz yok. O yüzden burada yapmak zorundayız" açıklamasını yaptı.

SANIK AVUKATI: BENİM MÜVEKKİLİM CANAVAR MI?

Hakim 2013 yılında şiddetli geçimsizlik nedeniyle Fedai Varan ve Emine Bulut'un boşandığını, çocuğun velayetinin ise Bulut'a verildiğini bildirerek duruşmaya başladı. Sanığın avukatı Ersoy Aytaç ise konuşmasına "Dolaylı ya da dolaysız olarak bu cinayetten zarar görmüş tüm kadınlara geçmiş olsun diyorum" diyerek başladı. "Örgütler bu davaya kadın cinayeti davası demekte. Dava iddianamesinde ise kasten adam öldürme suçu var. Bu dava bizce kadın cinayeti suçudur. Sanık eski eşini çocuğunun gözü önünde öldüren birisi. Öldürme fiili basit bir şey değildir. Öldürme fiilini insanlar bir çok bariyeri psikolojik olarak aştıktan sonra yapar. İddia makamı müvekkilimi bu engelleri kolayca aşan bir canavar olarak görmektedir. Ancak kadın örgütleri ise öldürme eyleminin kadınlar olduğu zaman kolayca aşıldığını düşünüyorlar ve bende buna katılıyorum. Benim müvekkilim gerçekten canavar mı? Yoksa kadınları öldürmek mi çok kolay? Buna karar verildikten sonra benim müvekkilim yargılanmalıdır" dedi. Sanığın Emine Bulut'u öldürdükten sonra karakola sığındığını belirten sanık avukatı "Bu davada ihmal edilen herkes yargılanmalıdır. Emine Bulut öldürülmeden 2 saat önce emniyete sığınmıştır. Katil sadece öldüren eldir. Ancak bu şiddet sarmalının da bu davada tartışılması gereklidir" dedi. Sanık avukatı Aytaç, çocuğun beyanı alınmadan önce bir psikolog ile soracakları soruların istişare edilmesini istedikleri için duruşmaya ara verilmesi talebinde bulundu. Emine Bulut davasına müdahillik talebinde bulunan avukatlar sanık avukatının sözlerine karşı "Bırakın da bunları biz söyleyelim. Şu an yapılan bizden rol çalmadır" diyerek tepki gösterdiler.  Sanık avukatı ise dosyadaki delil ve görüntülerin taraflarına sunulmadığını belirterek duruşmaya tekrardan ara verilmesini istedi.

SANIK FEDAİ VARAN: "BANA HAKARET ETMESEYDİ BUNLAR YAŞANMAZDI"

Sanık avukatının konuşmasının ardından davaya ilişkin iddianame okundu. Varan'ın Emniyette verdiği ifadede Emine Bulut ve ailesinin çocuğu ile görüşmesine engel olduğu iddia edilmiş . Ayrıca ifadesinde Emine Bulut'un başka birisi ile evlenmek istediğini ve bu yüzden çocuğunun velayetini kendi üstüne almak istediğini kaydeden sanık Varan "Emine Bulut bana 'benim şerefsizlerle işim olmaz'dedi. Bende bu hakareti duyunca kendimi kaybettim. Çocuğumun yanında mahcup oldum ve Emine Bulut'u öldürdüm. Bana hakaret etmeseydi bunlar yaşanmazdı" dedi. Ancak iddianamede yapılan incelemeler sonucunda çocuğun sanık baba Varan ile görüştürülmesinin önüne herhangi bir engel konulmadığı ifade edildi. Savcı iddianamede canavarca hislerle öldürmek suçundan sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezasını istedi. Mahkeme başkanı, iddianameye karşı savunma yapmak üzere Fedai Varan’a söz verdi. Varan, ‘susma hakkını’ kullandığını ifade etti. Ayrıca sanık Varan'ın emniyette verdiği ifadede "Cinayeti işledikten bir süre sonra Emine Bulut'un babasını aradım ve 'Benim çocuğumu siz aldınız. Bende sizin çocuğunuzu aldım' dedim" ifadelerini kullandığı belirtildi. Sanık avukatı "Bu aile içi şiddet sarmalıdır. Müvekkilime uygulanan bu tavır sadece toplumsal olarak lince uğramasına yarayacaktır. Burada aile içinde de tehditler vardır. Bunların da aydınlatılması gerekmektedir" dedi. Sanık avukatı Aytaç kendilerine dijital kayıtların verilmediğini bundan dolayı da sanık Fedai Varan'ın kendini savunamadığını kaydetti. Emine Buılut'un avukatı Turgay Özcan "Emine Bulut'un kardeşleri arasında ki sorunlar sanık avukatı tarafından kullanılmaya çalışılıyor. Bunun Emine Bulut cinayeti ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu planlanan bir cinayettir. Cinayeti işledikten sonra sanık Emine Bulut'un ailesine 'kızınız kahpelik yaptı' diye mesaj göndermiş ve hiçbir pişmanlık yaşamamıştır.," dedi. Ayrıca Bulut'un avukatı " Savunma hakkı kutsaldır ancak savunma hiçbir zaman iddiaya dönemez" diyerek sanık avukatına tepki gösterdi.

"ABLAMI HAMİLEYKEN DÖVDÜ"

Emine Bulut'un başka bir suçtan ceza evinde tutuklu bulunan diğer kardeşi Bekir Bulut SEGBİS üzerinden konuştu. "Ablam hamileyken ayrılmışlardı. Ablam doğum yaptığında Fedai Varan yanında yoktu. Bilge 2 yaşına geldiğinde ölümcül tehlikesi bulunan kemik veremi hastalığına yakalandı. Sanık yine yanında yoktu. Bilge bu yaşına geldikten sonra mı babalık damarları kabardı?" dedi. Bekir Bulut SEGBİS üzerinden davaya katılmasının doğru olmadığını belirtti ve yeğeninin yanında olması gerektiğini vurguladı. Ardından Bulut "Sanık ablamı hamileyken dövdü. Ben istemiyordum görüşmelerini ama aile büyüklerimiz sanık ile ablamı tekrar barıştırdı. Sanık ise buna rağmen huylarını bırakmadı. Kumara, alkole devam etti ve kızı ile ilgilenmedi. Ablamda tekrar ayrıldı" dedi. Tanık Bekir Bulut sanığın olaydan önce yaklaşık 6-7 ay boyunca ablası Emine Bulut'un ölüm ile tehdit ettiğini bildirdi. Bekir Bulut, "Ablam ise Mikail başına bela almasın zaten ceza evinde diye bana bir şey söylememiş. Babama da hasta diye anlatamamış" dedi. Ardından konuşmaya yine SEGBİS üzerinden bağlanan Emine Bulut'un kardeşi Mikail Bulut "Ablam şiddet gördüğü, için sanıktan ayrıldı. Sanık sürekli kumar oynayıp, alkol içiyordu. Hatta sanık ablamı hamileyken dövmüş ve balkona atmıştı. Benim yeğenim dedesine baba diyordu" diye konuştu.

BABA BULUT: "BİR KEZ OLSUN ÇOCUĞUNA 1 LİTRE SÜT ALMIŞ MIDIR?"

Emine Bulut'un babası Ahmet Bulut ise kızının şiddet gördüğünü belirtti ve  "Hakim bey sorun sanığa bir kez olsun çocuğuna 1 litre süt almış mı? Bir baba nasıl çocuğunun yanında annesini öldürebilir" diyerek ağlamaya başladı. Emine Bulut'un annesi Fadime Bulut ise "Ben torunumu çocuğum gibi büyüttüm. Dedesini dayılarını babası olarak bildi. Dokuz yıl sonra babalık duygusu yaşadı sanık. Bundan sonra Bilge sana nasıl babam diyecek? Bilge seni unutmayacak" dedi. Acılarının çok büyük olduğunu belirten Fadime Bulut "Asılsın hakim bey. Benim acım yoksa dinmez" diye konuştu. Sonrasında anne Fadime Bulut sanığa dönerek "Hiç mi utanman yoktu? Bari kızımı yaralı bıraksaydın da ölene kadar ben baksaydım" dedi. Annesinin ardından ifade veren Emine Bulut'un kız kardeşi Şeyda Doğan "Ablam Bilge'yi doğurduğunda sanık kendi çocuğunu sahiplenmedi. Barıştıkları zaman bile her şeylerini babam karşılıyordu. Erzaklarını babam alıyordu. Bilge ölümcül hastalık olan kemik veremi ile uğraşırken sanık kumarhanede oyun oynuyordu. Sanık ablamın Haydar Öztürk ile olan ikinci evliliğini de sürekli tehdit ederek bozdu" dedi.

"KARDEŞİM EMNİYETE SIĞINDIĞINDA NEREDEYDİNİZ?"

Emine Bulut'un ailesi cinayet görüntüleri duruşmada izletilirken fenalık geçirdi. Ardından sanığa doğru yönelen aile ile sanık arasında arbede yaşandı. Polisler ise duruma müdahale etti. Ağabey Kazım Bulut, "Kardeşimin öldürülmesinden yarım saat önce kardeşim emniyete sığındı. O zaman nerdeydiniz?” diyerek polislere tepki gösterdi.

"O KİŞİ BENİM BABAM DEĞİL"

Psikolog Zeynep Tomruk eşliğinde ifade veren Emine Bulut’un kızı SEGBİS üzerinden konuşmaya başladı: "Annem bana, baban aradı seninle konuşmak istiyor dediği zaman ben onunla konuşmak istemediğimi söylerdim. Annem babam ile beni zorla görüştürüyordu" dedi. Emine Bulut davasında Bulut'un 10 yaşında ki kızı hakimi babası hakkında sorular sorması üzerine uyardı ve "O kişi benim babam değil. Bilmenizi istiyorum. Ona o kişi diyeceğim" dedi. Ardından olay gününü anlatan Emine Bulut'un kızı "Tam onlara bakayım derken o sırada anneme sarılıp boynunu kestiğini gördüm. Elimde poşet vardı. Kafasına attı. Yanımda ki tableti kafasına attım ama annemi öldürmesini engelleyemedim"

OLAY GÜNÜ TANIKLARI DİNLENDİ

Olay günü olay yerinin yakınında ki dükkanda oturduğunu belirten tanık Hakan Emre Şimşek "Dışarıdan bir çığlık sesinin geldiğini duyduk. Baktığımda bir erkeğin bir kadını arka arkaya bıçakladığını gördüm. Ben ilk gördüğümde Emine Bulut'un vücudunun tamamı kanla kaplıydı. Buna rağmen sanık ard arda Emine Bulut'u bıçaklamaya devam etti. Emine Bulut'un bu sırada can havli ile Fedai Varan'a 'Yapma ölmek istemiyorum. Ambulans çağırın' dediği  sözleri duydum" dedi. Bir diğer tanık Yasin Çiftçi ise şöyle konuştu: "O gün ben Kırıkkale'de bir yakınımın dükkanında oturuyordum. O sırada bir ses geldi. Dışarı çıktık ve bir kadın sesi duyduk kesiyor diye. O sırada sanığı elleri kan içinde gördük. Sonra bir baktım kapının girişinde yerde Emine Bulut yatıyordu. Yarasının çok ciddi olduğu belliydi. Fedai Varan'ın etrafında bulunan bir kaç kişi ise yaptın da iyi mi oldu diyerek elinden bıçağı almaya çalışıyordu. Sonrasında Emine Bulut'un boynuna bez koyup ambulansın gelmesini bekledik ama ancak sanık olay yerinden ayrılırken bana çocuğumu göstermiyorlar. Bu kahpeyi ben öldürdüm dediğini duydum."

EMİNE BULUT BANA "YAŞAMAK İSTİYORUM. AMBULANS ÇAĞIRIN” DİYE SESLENDİ

Emine Bulut'un öldürüldüğü yer olan Ezgi Dönerin işletmecisi İhsan Ezgi de ifade verdi. Ezgi, “Ben ailevi mesele diye müdahale etmedim. İlk içerde oturdular sonra dışarıya çıktılar. Emine Bulut, çığlık atarak içeri girdi. Varan da arkasından girerek elindeki bıçağı boynuna vurdu. Döndüğünde kadın kan içindeydi. Arka arkaya 3 kez daha vurdu. Çocuk o sırada yapma diye bağırıyordu. Emine Bulut o durumunda bana “Yaşamak istiyorum. Ambulans çağırın” dedi. Ben de o sırada panik içindeydim, 112’yi aradım ilk meşguldü sonra açıldı. İçerden bez getirip tampon yaptım ama çok kan kaybediyordu” dedi. Ezgi'nin ardından dinlenen Fedai Varan’ın olayın ardından kaçarken bindiği taksi şoförü Albulkadir Demirtaş ise “Eli kolu kan içinde geldi. Bende 'hayırdır kardeş, ne oldu' diye sordum. O da 'mal kestim, ordan geliyorum' dedi” Bunun üzerine sanığın olayın ardından Emine Bulut hakkında "mal" ifadesini kullanması davanın izleyicileri tarafından büyük tepki topladı.Verilen aranın ardından konuşan Emine Bulut’un avukatı Turgay Özcan, “Burada öldürülen Emine Bulut değil, Türkiye’deki bütün mazlumlar katledilmiştir. Mahkemelerin adaletine güveniyoruz. En ağır cezanın verilmesini talep ediyoruz” dedi.Davada savcı sanığın cinayeti canavarca hisle işlediğinin tespit edildiğini söyleyerek sanığa haksız tahrik indiriminden uygulanmaması gerektiğini söyledi. Savcı sanığın tutukluluğunun devamını istedi. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@