Emel Korkmaz: “Ali İsmail Burs Fonu için, yarınki İstanbul Maratonu’na koşabilen herkesi bekliyorum”

İstanbul Maratonu’nda, Emel Korkmaz ve ALİKEV de, Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu için koşacak. Maraton öncesinde konuştuğumuz Emel Korkmaz, Ali İsmail’in düşlerini gerçekleştirmek ve burs sağladığı...

GÜNDEM 02.11.2019 - 10:55 02.11.2019 - 10:55

İstanbul Maratonu’nda, Emel Korkmaz ve ALİKEV de, Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu için koşacak. Maraton öncesinde konuştuğumuz Emel Korkmaz, Ali İsmail’in düşlerini gerçekleştirmek ve burs sağladığı öğrenci sayısını artırmak için maratona katılacaklarını ifade etti. Korkmaz, “Burs verdiğimiz çocukların sayısının 200’ü geçmesini hedefliyoruz. Bu yüzden yarın koşabilen herkesi yanımda görmek isterim” dedi.

2014 yılında Ali İsmail’in ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), geçtiğimiz 5 yıl boyunca birçok insanın hayatına dokundu. ALİKEV sayesinde, yeri geldi kuşlar Eskişehir’de Ali İsmail’in elinden su içti, yeri geldi Afrika’da çocuklara can suyu olundu. Yeri geldi birçok çocuk, ALİKEV sayesinde eğitim hayatına devam etti. ALİKEV yarın da Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu için koşacak. Bütün bunların Ali İsmail’in birer düşü olduğunu belirten Ali İsmail’in annesi ve aynı zamanda ALİKEV Yönetim Kurulu Başkanı Emel Korkmaz, “Alişimin kısacık ömrüne ancak bir kısmını sığdırmayı başardığı hayallerini biz gerçekleştirmeye karar verdik. Ali İsmail’in hayatta yaptıklarının devamını getirelim diye; Ali İsmail’in yarım kalan düşlerinin, hayallerinin devamını getirelim diye ALİKEV’i kurduk” dedi.

“ALİ İSMAİL’İ, DÜŞLERİ VE YAPMAK İSTEDİKLERİ İLE ANIYORUZ”

Eskişehir’deki Gezi eylemlerine destek verdiği sırada, polisler ve sivil kişilerce dövülerek öldürülen Ali İsmail’i, onu anlatmaktan gurur duyduğunu vurgulayan annesi Emel Korkmaz’ın ağzından dinleyelim:“Ali İsmail 19 yaşındaydı. Üniversite birinci sınıf öğrencisiydi. İngilizce öğretmenliği okuyordu ama maalesef katiller tarafından 19 yaşında aramızdan alındı. Ali İsmail’i anlatmak o kadar çok zaman ister ki. Ali İsmail, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan bir çocuktu. Her şeyden önce doğaya, insanlara, hayvanlara saygısı vardı. Özellikle çocukları çok severdi. Eğitmen olacaktı hayatta kalsaydı ama olmasına izin verilmedi. Çocukları eğitiyordu, onları toplayıp kitap okutuyordu, onlara hediyeler alıyordu.”İşte böyle anlatıyor Emel Anne, Ali İsmail’i ve ekliyor; “Ali İsmail’i gözyaşı ile anmak ona haksızlık olurdu. Onu düşleri ve yapmak istedikleri ile anıyoruz.”Emel Korkmaz ile ALİKEV ve Ali İsmail hakkında konuştuk. Korkmaz’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde;

“ALİ İSMAİL ÇOCUKLARI ÇOK SEVERDİ”

Ali İsmail okuldayken, Toplum için Gençlik Kulübü kuruyor ve burada birçok sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Buradan yola çıktığımızda ALİKEV köklerini bu kulüpten alıyor diyebilir miyiz?Kesinlikle diyebiliriz. Vakıf kurma düşüncesi zaten buradan çıktı. Ali İsmail 17 yaşındayken arkadaşlarını örgütleyip ‘Toplum İçin Gençlik’ adı altında bir grup kurdu. Şöyle de bir notu var defterinde bu kulüp ile ilgili:“Benim bu grubu kurma amacım ilerde kurumsallaştırıp tanınır hale getirmek.”Topluluğu kurduktan sonra yaptıkları ilk etkinlik okul bahçesini temizlemekti. Sonrasında huzurevine giderek yaşlıları ziyaret ettiler; kitap okudular, sohbet ettiler burada. Ardından kimsesizler yurduna gittiler. Köy okullarına kitaplar topladılar. Ali’nin odasından her geçtiğimde, “Anne bu kitaplara dokunma onları köy okuluna götüreceğim. Bizde köyde yaşıyoruz ama onlar daha uç köylerde okuyan çocuklar için. Orada okuyan çocuklar ne kadar eğitim alabiliyor ki” demesi aklıma gelir. Hatay’ın ücra köşesindeki köylerde bulunan çocukların eğitimine katkıları olsun diye kitapları onlara götürmek istiyordu. Çocukları çok severdi.  Bunun yanında, ilkokula giden birçok çocuğu haftanın 5 günü bizim evde topluyordu, onlara okumayı sevdirmek adına onlara kitap okutturuyordu. En iyi özet çıkarana hediye alırdı Ali İsmail. İki hafta üst üste aynı çocuk eğer en iyi özeti çıkarmışsa o çocuğa, “Bak sen en iyisini çıkardın ama bu sefer diğer arkadaşa vereyim o daha çok okumaya heveslensin, daha çok motive olsun" diyerek başka bir çocuğa o haftaki hediyeyi verirdi. Ali İsmail bunu yaparak, çocukları yetiştirmek ve geliştirmek istiyordu.

“YÜZLERCE ALİ İSMAİL VAR”

Ali İsmail daha çok şey yapacaktı, daha çok hayalleri vardı ama 19’unda katiller onu aramızdan alınca; kısacık ömrüne ancak bir kısmını sığdırmayı başardığı hayallerini biz gerçekleştirmeye karar verdik. Ali İsmail’in hayatta yaptıklarının devamını getirelim diye; Ali İsmail’in yarım kalan düşlerinin, hayallerinin devamını getirelim diye ALİKEV’i kurduk. Çünkü, Ali İsmail’i gözyaşı ile anmak ona haksızlık olurdu. Ali İsmail çok sosyal sorumluluk bilinci olan bir çocuktu. Şu an vakfımızda yüzlerce çocuğumuz var. Artık yüzlerce Ali İsmail var. Sadece burs vererek değil, vakıftaki kütüphaneden çocuklarımız kitap alıp okuyorlar, Ali İsmail’i öğreniyorlar; ‘Ali İsmail kimdi?’, ‘Ali İsmail ne yapmak istiyordu?’ İnanın bir çok çocuğumuz “İyi ki bu vakfı kurdunuz. Biz de Ali İsmail’in yaptıklarını yapacağız. Biz de Ali İsmail gibi çevreye, doğaya duyarlı çocuklar olacağız” diyerek seve seve vakfa gelip derslerini çalışıyorlar, kitap okuyorlar. Düş elçileri ekibimiz var örneğin, 5 ilde çocuklarımız projeler hazırlıyorlar; biz onlara destek veriyoruz. Genç sanatçı fonumuz ile genç sanatçılarımızın projelerine destek veriyoruz. Müzik stüdyomuz var; sanat ile uğraşan, müzik ile uğraşan çocuklarımızda çalışmaları için onlara destek oluyoruz. Geçen yıl 167 çocuğumuza burs verdik. Bu yıl ise 200 ve üstünü hedefliyoruz. Antalya’da ve Hatay’da Ali İsmail’in doğum günü ile birlikte ‘Barış Koşusu’ düzenliyoruz 2 senedir.

“ALİ İSMAİL’İ ANLATMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Altı yıl geçmesine rağmen ALİKEV ile birçok faaliyette bulundunuz. Birçok insanın hayatına dokundunuz ve dokunmaya da devam ediyorsunuz. Bu size neler hissettiriyor?Öncelikle çok fazla insan Ali İsmail’i hissediyor, bu yüzden çok gururluyum ve mutluyum. Bu kadar insanın yanımda olması, bu kadar insanın Ali İsmail’i hissetmesi, onun acısını hissetmesi, Ali İsmail’i yüreğinde hissetmesi bana bu gücü veriyor. Ben Ali İsmail’i anlatmaktan gurur duyuyorum. Çünkü Ali İsmail hep güzel şeyler yapan birisiydi ve inan ki ben Ali İsmail’i kaybettiğim günden beri hep şunu düşünüyorum: Ali İsmail’in benim kalbimi kırdığı, beni üzdüğü; yani bütün samimiyetimle söylüyorum beni kırdığı hiçbir anı yok. Çünkü Ali İsmail gerçekten çok düşünceli bir çocuktu. Her şeyi düşünüp, hesap eden bir çocuktu. Onun için Ali’şimle gurur duyuyorum, Ali İsmail’i anlatmaktan gurur duyuyorum. Açıkçası ben umutlanıyorum. Bunca genç ile bir araya geldikten sonra ve onların yaptıklarını gördükten sonra umutlanıyorum. Çok güzel çocuklar yetişiyor bu ülkede, çok güzel evlatlarımız var.

“ALİ İSMAİL, AFRİKA’DA ÇOCUKLARA CAN SUYU OLDU”

Ali İsmail, Eskişehir’de avuçlarından kuşlara, Afrika’da ise çocuklara su veriyor. Eskişehir’den Hatay’a, Hatay’dan Afrika’ya uzanan bu yolculuğu anlatır mısınız?Eskişehir’de Ali İsmail daha üniversiteyi kazanmasının ardından 1 yıl dolmadan onu aramızdan aldılar. Ali İsmail orada eğitimini tamamlayamadı ancak  oraya heykeli dikildi. Avuçları ile kuşlara su veriyor. Afrika’da Gambia’da çocuklara can suyu veriyor. Orada çocuklar 5 yaşına gelmeden temiz suya ulaşamadıkları için maalesef hayatlarını kaybediyorlar. ‘Sen de Gel Derneği’ ile birlikte biz oraya bir kuyu açtırma kararı aldık. Çünkü Ali İsmail evde musluğu açık bıraktığımda, fazla su harcadığımda hep bana, ”Anneciğim bu suyu bulamayan kaç insan var biliyor musun?” derdi. İsrafa çok karşıydı. Eve fazladan bir bardak aldığımda bile Ali İsmail bana kızıyor ve, “Anneciğim bu bardağı bulamayan kaç insan var dünyada biliyor musun? Sen ise fazladan bardak alıyorsun” diyerek söylenirdi yavrum. Dediğim gibi Ali İsmail’in ölüm şekli ile değil yaşam şekli ile hep hayattayken yaptığının devamını getirebilmek için biz bu vakfı kurduk ve çok güzel şeyler yapılıyor burada.

“GEZİ’DE HAYATINI KAYBEDENLERİ UNUTMUYORUZ”

Gezi Direnişi’ne de değinmek istiyorum. Gezi deyince akla Ali İsmail, Ali deyince de akla Gezi geliyor. Yani ne Gezi’yi unutuyoruz, ne de Ali İsmail’i, Ethem’i, Berkin’i, Abdullah’ı ve daha nicesini. Bunda sizin katkınız da var? Bu size nasıl hissettiriyor?Bütün  aileler mücadele veriyor bunun için. Berkin’in annesi ile zaten sürekli beraberiz. Diğer anneler ile keza öyle. Hatta buradan sizin aracılığınız ile yoğun bakımda olan Abdullah Cömert’in annesine de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım tez zamanda sağlığına kavuşur. Gezi denilince bizim için acıyı ifade ediyor. Çocuklarımızı alan bir şeyi ifade ediyor ama onunla birlikte de çocuklarımızın gururunu yaşıyoruz biz. Çünkü bizim çocuklarımız iyi ve güzel şeyler için mücadele etti Gezi’de. Bu yüzden onlarla her an gurur duyuyoruz ve bundan dolayı da ne Gezi’yi ne de Gezi’de hayatını kaybedenleri unutmuyoruz.

“İSTANBUL MARATONU’NA KOŞABİLEN HERKESİ, ALİ İSMAİL BURS FONU’NA DESTEK SAĞLAMASI İÇİN BEKLİYORUM”

Yarın gerçekleşecek olan  İstanbul Maratonu öncesinde ne söylemek istersiniz?3 Kasım’da İstanbul Maratonu’nda gençlerimize burs fonu oluşturmak için koşuyorum. Geçen yıl 167 çocuğumuza burs verdik. Bu yıl ise 200 ve üstünü hedefliyoruz. Destek veren herkese teşekkür ediyorum ve koşabilen herkesi 3 Kasım’da yanımda görmek isterim. Böylece gelen desteklerle daha çok çocuğumuza ulaşabiliriz.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@