Gözden kaçırmayın

Sarp Sınır Kapısı'ndaki 23 kilometrelik TIR kuyruğu Meclis gündemine taşındı Sarp Sınır Kapısı'ndaki 23 kilometrelik TIR kuyruğu Meclis gündemine taşındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emeklilerin ikramiyesine ve asgari ücrete dair açıklamalarda bulundu. Bilgin, emeklilerin uzun süredir beklediği bayram ikramiyesine zam yapılmayacağını ve geçen yıl olduğu gibi bin 100 lira olacağını söylerken asgari ücrete dair ise "Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, canlı yayında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Vedat Bilgin açıklamasında emekli ikramiyeleri hakkında da bilgi verdi.  Bakan Bilgin'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"EKONOMİDE DALGALANMA VAR AMA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ"

"Ekonomide dalgalanma var ama yolumuza devam ediyoruz. Bu bir kurs, eğitim v.s. değil doğrudan istihdam yaratan bir proje. Bazı şartlar var merak edenler İŞKUR'un sitesinden takip edebilir. Bu proje bir yıl istihdam garantisini kapsayan bir proje. İşveren elemanını kendi yetiştirecek, biz destekleyeceğiz. İşbaşı eğitim programında istihdam garantisi şart olacak. Burada bir kaynak sorunu yok. Önemli olan sanayinin talep ettiği istihdamı yaratmak.

"BAYAM İKRAMİYESİ BİN 100 LİRA"

"Bayram ikramiyesi konusunda henüz bir kararımız yok. İkramiye bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan'da ödenecek. İki bayramda bunun maliyeti 25 milyar lira. Her zaman değerlendirilebilir ama ben şu an mevcut durumu söylüyorum."

ASGARİ ÜCRETTE ARTIŞ YOK

"Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz. 3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl Meclis'e gelir. Bu yılın sonunda Meclis'ten çıkar diye düşünüyorum. Mevcut maaşa çok yansımıyor ama emeklilikte çok yararlı."