#EmekGündemi | Gelir adaletsizliği artıyor

TÜİK’e göre gelir eşitsizliği son 10 yılda her geçen yıl giderek arttı. En yüksek gelir düzeyine sahip %20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak %47,6’ya yüks...

EMEK DÜNYASI 25.09.2019 - 14:11 25.09.2019 - 14:11

TÜİK’e göre gelir eşitsizliği son 10 yılda her geçen yıl giderek arttı. En yüksek gelir düzeyine sahip %20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay bir önceki yıla göre 0,2 puan artarak %47,6’ya yükseldi.

https://www.youtube.com/watch?v=1cVy6mJkV_E&feature=youtu.be

İŞSİZLİK FONU, BANKALARA AKITILMIŞ

Maliye Bakanı Berat Albayrak, İyi Partili vekil Yasin Öztürk’e verdiği yanıtta işsizlik fonunun kamu bankalarında kullanıldığını kabul etti.

İKLİM GREVİNE SENDİKAL DESTEK

DİSK, küresel iklim hareketinin çağrısıyla, İklim Grevi ile ilgili emek, demokrasi ve meslek örgütlerine harekete geçme çağrısı yaptı.

CARGILL DİRENİŞİ DEVAM EDİYOR

ABD’li gıda şirketi Cargill tarafından işten çıkarılan işçiler, İstanbul Ataşehir’deki Genel Müdürlük önünde direnişlerini sürdürüyor.

MESS GRUP’TA TİS ÇALIŞMASI

MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi için Birleşik Metal-İş teklifini açıkladı. BMİS, ilk altı ay için %34,2 oranında zam istiyor.

TÜVTÜRK’TE SENDİKA DİRENİŞİ SÜRÜYOR

DİSK Nakliyat-İş’in sürdürdüğü Muğla Tüvtürk Direnişi, “İşe dönme talebiyle” 408. gününü geride bıraktı. ŞanlıurfaTüvtürk’te ise 19 işçiden 2’si için işe iade kararı çıktı.

İŞÇİLER ÜCRETLERİNİ ALAMIYOR

Gümüşhane Karamustafa köyünde faaliyet gösteren kurşun, çinko ve altın madeni zenginleştirme tesisinde çalışan 330işçiden 200’ü, ücretlerini alamadıkları için eylem yaptı.

AYDIN’DA EYLEM DEVAM EDİYOR

Aydın sarı otobüs şoförleri işlerini geri istiyor. Sendikalı oldukları için işten çıkarıldıklarını söyleyen şoförler 443 gündür eylemde.

AKDENİZ BELEDİYESİ’NDEN BASKI

Mersin’de Akdeniz Belediyesi'nde tıkanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerine karşı greve hazırlanan işçilere belediye, "İşten atılabilirsiniz. İmzanızı geri çekin" tehdidinde bulundu.

DÜZCE CAM GREVİ DEVAM EDİYOR

26 Temmuz Cuma günü sendika ve toplu sözleşme hakkı için greve çıkan Düzce Cam işçilerinin grevi 61'inci gününde.

ÇAĞRI MERKEZİNDE SENDİKAYA ENGELLEME

Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Erişim Çağrı Merkezi'nde örgütlenme çalışmaları engellenmeye çalışılıyor. Tez-Koop-İş Sendikası, Eskişehir'de konu hakkında basın açıklaması yaptı.

AKP ÖNÜNDE KHK PROTESTOSU

Ankara’da KHK’lıların AKP İl Binası önünde eylem girişimleri sürüyor ancak polis engelliyor. Cemal Yıldırım, Mahmut Konuk, Meral Kuruç ve Sanem Deniz Kural gözaltına alındı.

KILAVUZ TREN KAZASI: İKİ MAKİNİST ÖLDÜ

Bilecik’te, YHT hattında yol kontrolü yapan kılavuz tren raylardan çıktı. Makinistler Recep Tunaboylu ve Sedat Yurtseven vefat etti.

SOMA’DA GÖÇÜK: İŞÇİ ÖLDÜ

Manisa Soma’daki Eynez işletmesine ait maden ocağında göçük yaşandı. Göçük altında kalan işçi, hastanede yaşamını yitirdi.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NDE İŞÇİ KIYIMI

Üsküdar Belediyesi 150'den fazla işçiyi işten attı. İşçiler yerlerine Belediye Başkanı'nın hemşerilerinin alındığını iddia ediyor.

SELÜLOZ-İŞ EYLEMİ SÜRÜYOR

Sakarya’da SaicaPack’ta Selüloz-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler 120 gündür mücadelelerini sürdürüyor.

PASTANEDE ÇOCUK CİNAYETİ

Denizli’de çocuk işçi Davut Ulaş Kayacan, tepsi dolabının üstüne baskı yapması sonucu yük asansöründe havasız kalarak vefat etti.

KAYYUM, STAJLARINI İPTAL ETTİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kayyumu Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 141 meslek lisesi öğrencisinin kabul edilen staj başvurularını “bütçe yetersizliğini” gerekçesiyle iptal etti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@