ABD'li iş insanı Musk, İran hükümetinin Mahsa Amini protestolarının patlak verdiği eylül ayında interneti kısıtlamaya başladığı günlerde ülkeye Starlink uydu ağını konuşlandırma sözünü vermişti.

Musk, pazartesi günü bir paylaştığı Twitter mesajında "100 aktif Starlink uydu terminaline yaklaşıyoruz" dedi.

GÖSTERİLERDE YÜZLERCE KİŞİ ÖLDÜ

Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de Tahran'da polis tarafından tutuklanması sonrası hayatını kaybetmesiyle başlayan protestolar ülkede İslam Devrimi'nden bu yana görülen en sarsıcı protestolardan biri oldu. Gösterilerde yüzlerce kişi öldü, binlerce kişi tutuklandı. Protestolarla bağlantılı en az iki kişi idam edildi.

İranlı yetkililer, normal şekilde kullanılan Instagram ve WhatsApp'a erişimi de protestoların başlamasından sonra yasakladı, VPN'leri kısıtladı.

SPACEX UKRAYNA'DA DA 25 BİN TERMİNAL KONUŞLANDIRDI

Starlink, internet erişimi sağlamak için dünya üzerinde alçak yörüngede dönen 2 binden fazla küçük uydudan oluşan bir ağa sahip. Yer terminalleri wifi ve internet erişimi sağlayan yönlendiricilere bağlanıyor.

SpaceX, Ukrayna'daki savaşın başlangıcından bu yana ülkeye internet bağlantısı sağlayan binlerce terminal sağladı. Bugüne kadar Ukrayna'da yaklaşık 25 bin terminal konuşlandırıldı.