Dünyanın en zengin insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu elektrikli araç şirketi Tesla, Bitcoin varlığının yüzde 75'ini sattı. Yaklaşık 1 milyar dolarlık Bitcoin'i nakite çeviren şirket, şubatta kripto paraya 1,5 milyar dolarlık yatırım yapmıştı.

Kripto paraya olan talep ve küresel piyasalarda risk iştahınını artmasıyla 2021 Kasım'da 66 bin dolara kadar yükselen Bitcoin, 2022 Haziran'da 18 bin dolara kadar geriledi ve şimdilerde 22-23 bin dolar seviyesinde hareket ediyor.

"Fındığa iyi fiyat verdik diye bu milleti aldatmaya çalıştılar: 44 liralık fındığı 50 lira açıkladılar" "Fındığa iyi fiyat verdik diye bu milleti aldatmaya çalıştılar: 44 liralık fındığı 50 lira açıkladılar"

Geçtiğimiz yıl kripto parayla otomobil satışını askıya aldığını duyuran Tesla, buna sebep olarak Bitcoin madenciğinin iklim krizini olumsuz etkileyen fosil yakıt kullanımını artırmasıyla ilgili endişelerini göstermişti.

Ardından Musk Twitter üzerinden şirketin sahip olduğu Bitcoin'i satmayacağını yazmıştı. Tesla hisseleri bu yıl yüzde 40 düşüş yaşadı. Karantinalar ve ithalat ve ihracata getirilen kısıtlamalar Tesla gibi şirketleri zor durumda bıraktı.